Policja podkreśliła, że wiele przpadków przemocy nie jest zgłaszanych. Z tego powodu opublikowane dane mogą być niepełne. W ciągu 10 tygodni policja zarejestrowała 3282 zgłoszenia dotyczące zdarzeń w ośrodkach dla uchodźców lub w ich pobliżu. Stosowania przemocy, gróźb oraz molestowania dotyczyło niemal trzy czwarte z nich. Uwzględniono także bójki i kłótnie między mieszkańcami ośrodków dla uchodźców.
Dyrektor generalny Urzędu do spraw Migracji Anders Danielsson przyznał, że jest coraz więcej zniszczeń, rośnie skala przemocy i gróźb pod adresem personelu ośrodków. Zdaniem Danielssona, to efekt frustracji, która spowodowana jest długim czasem oczekiwania na azyl.
Milion migrantów w Europie
Z danych biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. uchodźców wynika, że w 2015 roku drogą morską do Europy przybyło ponad milion migrantów.
84 procent przybyszów pochodzi z 10 krajów. 49 procent przybyłych do Europy stanowią Syryjczycy. 21 procent stanowią Afgańczycy, a 8 procent Irakijczycy. Pozostali imigranci pochodzą z: Pakistanu, Somalii, Nigerii, Sudanu, Gambii, Mali i Erytrei.
58 proc. migrantów to mężczyźni, 17 proc. kobiety, a 25 proc. stanowią dzieci - podał UNHCR.
Kryzys imigracyjny
W pierwszej połowie 2015 roku na terenie Unii Europejskiej oraz m.in. Szwajcarii i Norwegii 434 tys. osób złożyło wnioski o nadanie statusu uchodźcy. Najwięcej wniosków, bo prawie 172 tys. złożono w Niemczech, a w dalszej kolejności m.in. na Węgrzech i we Francji. Z danych UNHCR wynika, że na koniec 2014 r. na całym świecie było 59,5 mln osób przymusowo przesiedlonych.
IAR, TVP Info, Wprost.pl