W wywiadzie dla gazety "Hindustan Times" przywódca wioski tłumaczył powody swojej decyzji. "Po co dziewczynom telefony komórkowe? Internet to strata czasu i pieniędzy dla społeczeństwa takiego jak nasze. Dziewczyny powinny lepiej wykorzystywać swój czas na naukę i inne prace" - mówił Devshi Vankar. "Cała populacja 2,500 mieszkańców wioski "powitała decyzję lokalnego samorządu z radością" - dodawał.
Władze wioski na swój sposób łączą zakaz używania telefonów komórkowych z programem walki z alkoholizmem wśród tamtejszych mężczyzn. "Spożycie alkoholu przez mężczyzn i używanie telefonów komórkowych przez kobiety może wywołać wiele niepokojów w społeczeństwie" - przekonywał Raikarnji Thakor. "Młode dziewczyny mogą zbłądzić. To z kolei potrafi rozbić rodzinę lub zrujnować związek" - wyjaśniał lider lokalnej społeczności.
Zamiatanie ulic albo kara grzywny
Z kolei w wiosce Aligargh ogłoszono całkowity zakaz korzystania z telefonów komórkowych dla kobiet poniżej 18. roku życia. Za niedopilnowanie córek rodzice zapłacą kary w wysokości 10 dolarów, lub będą zamiatać ulice przez 5 dni. "Dziewczyny stają się rozwydrzone i wikłają się w związki z chłopcami w młodym wieku, ponieważ korzystają z telefonów" - powiedział gazecie "Times of India" Ramveer Singh z rady wioski. "Dawniej nie było takich problemów, jednak technologia rozpuściła nasze dziewczyny i musimy je utemperować" - dodał.
Hinduski trend?
"Times of India" informował już o podobnych historiach. W wiosce Barmer w ubiegłym roku zabroniono używać dziewczynom telefonów komórkowych. W 2014 w mieście Muzaffarnagar zakazano dziewczynom smartfonów, jeansów oraz innych tak zwanych zachodnich gadżetów.
The Independent