Reuters powołuje się na sondaż przeprowadzony przez DeutschlandTrend uważany w Niemczech za najbardziej miarodajny. Blok partii chadeckich (CDU, CSU) liczyć może na poparcie na poziomie 37 procent. To o dwa punkty procentowe więcej w porównaniu z 4 lutego. Alternatywa dla Niemiec (AfD) liczyć może na 10 procent, czyli o dwa punkty procentowe mniej.
Badanie przeprowadzono we wtorek i w środę na grupie 1028 osób. Jego autorzy nie wskazują na bezpośrednią zależność między liczbą uchodźców przybywających do kraju a notowaniami szefowej rządu. Agencja Reutera zwraca jednak uwagę, że poprzednie sondaże sugerują, że taka korelacja istnieje.
Milion migrantów w Europie
Z danych biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. uchodźców wynika, że w 2015 roku drogą morską do Europy przybyło ponad milion migrantów.
84 procent przybyszów pochodzi z 10 krajów. 49 procent przybyłych do Europy stanowią Syryjczycy. 21 procent stanowią Afgańczycy, a 8 procent Irakijczycy. Pozostali imigranci pochodzą z: Pakistanu, Somalii, Nigerii, Sudanu, Gambii, Mali i Erytrei.
58 proc. migrantów to mężczyźni, 17 proc. kobiety, a 25 proc. stanowią dzieci - podał UNHCR.
Kryzys imigracyjny
W pierwszej połowie 2015 roku na terenie Unii Europejskiej oraz m.in. Szwajcarii i Norwegii 434 tys. osób złożyło wnioski o nadanie statusu uchodźcy. Najwięcej wniosków, bo prawie 172 tys. złożono w Niemczech, a w dalszej kolejności m.in. na Węgrzech i we Francji. Z danych UNHCR wynika, że na koniec 2014 r. na całym świecie było 59,5 mln osób przymusowo przesiedlonych, natomiast do końca 2015 roku swoje domy opuści nawet 90 mln osób..
Reuters, wprost.pl