Janis Muzalas grecki minister migracji powiedział, że kraj musi przygotować się na trudne chwile. Do greckich wysp codziennie dociera nawet trzy tysiące migrantów. Dziś NATO rozpoczyna swoją operację na Morzu Egejskim w cel ograniczenia działalności przemytników i powstrzymania nielegalnej migracji.
Tysiące migrantów przebywa na drogach Grecji – od Aten do granicy z Macedonią. Część z nich che na pieszo pokonać drogę do przejścia granicznego w Idomeni. Wczoraj przez granicę grecko–macedońską przeszło 150 osób, dziś – pozostaje ona zamknięta. Wszystkie dostępne ośrodki dla uchodźców są zapełnione. Grecki minister obrony podał, iż rząd zmuszony jest do utworzenia dodatkowych pięciu obozów w całym kraju.
Milion migrantów w Europie
Z danych biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. uchodźców wynika, że w 2015 roku drogą morską do Europy przybyło ponad milion migrantów.
84 procent przybyszów pochodzi z 10 krajów. 49 procent przybyłych do Europy stanowią Syryjczycy. 21 procent stanowią Afgańczycy, a 8 procent Irakijczycy. Pozostali imigranci pochodzą z: Pakistanu, Somalii, Nigerii, Sudanu, Gambii, Mali i Erytrei.
58 proc. migrantów to mężczyźni, 17 proc. kobiety, a 25 proc. stanowią dzieci - podał UNHCR.
Kryzys imigracyjny
W pierwszej połowie 2015 roku na terenie Unii Europejskiej oraz m.in. Szwajcarii i Norwegii 434 tys. osób złożyło wnioski o nadanie statusu uchodźcy. Najwięcej wniosków, bo prawie 172 tys. złożono w Niemczech, a w dalszej kolejności m.in. na Węgrzech i we Francji. Z danych UNHCR wynika, że na koniec 2014 r. na całym świecie było 59,5 mln osób przymusowo przesiedlonych, natomiast do końca 2015 roku swoje domy opuści nawet 90 mln osób.
BBC, wprost.pl