W opinii papieża jest to jednak sytuacja, która "stwarza wiele nowych możliwości". - Europa przeżyła już wiele inwazji. Zawsze je pokonywała, szła do przodu, a na koniec okazywało się, że te zdarzenia były pozytywne, ponieważ wychodziliśmy z tych inwazji wzbogaceni o inne kultury - mówił papież. Zdaniem Ojca Świętego niezwykle ważne jest to, żeby "nie zapominać o swoich korzeniach kulturowych". - Gdy Europa zapomni o własnej historii, o tym, co ją ukształtowało, stanie się słabym i pustym miejscem - tłumaczył Franciszek.
Papież spotkał się w swoim mieszkaniu w Domu świętej Marty z przedstawicielami francuskich środowisk i organizacji chrześcijańskich.
Kryzys imigracyjny
W pierwszej połowie 2015 roku na terenie Unii Europejskiej oraz m.in. Szwajcarii i Norwegii 434 tys. osób złożyło wnioski o nadanie statusu uchodźcy. Najwięcej wniosków, bo prawie 172 tys. złożono w Niemczech, a w dalszej kolejności m.in. na Węgrzech i we Francji. Z danych UNHCR wynika, że na koniec 2014 r. na całym świecie było 59,5 mln osób przymusowo przesiedlonych.
Telewizja Republika, Wprost.pl