Za pozostaniem Angeli Merkel na stanowisku kanclerza Niemiec opowiedziało się 50 procent uczestników sondażu. Potencjalny główny rywal kanclerz, szef SPD Sigmar Gabriel dostał 13 procent. Wzrost poparcia dla Merkel nie przekłada się na wzrost poparcia dla CDU. Na chrześcijańskich demokratów głosować chce 35 procent ankietowanych. Z kolei SDP popiera 23 proc. wyborców.
Sondaż przeprowadził instytut Forsa. W najbliższą niedzielę w Niemczech odbędzie się seria wyborów do lokalnych parlamentów.
Sondaż DeutschlandTrend
26 lutego sondaż przeprowadził DeutschlandTrend uważany w Niemczech za najbardziej miarodajny. Według tego sondażu blok partii chadeckich (CDU, CSU) liczyć może na poparcie na poziomie 37 procent. To o dwa punkty procentowe więcej w porównaniu z 4 lutego. Alternatywa dla Niemiec (AfD) liczyć może na 10 procent, czyli o dwa punkty procentowe mniej.
Apel SDP do Merkel
SPD (Socjaldemokratyczna Partia Niemiec - red.) domaga się od kanclerz Niemiec Angeli Merkel jasnego kursu ws. kryzysu migracyjnego. Sekretarz generalna partii Katarina Barley wywiadzie dla „Welt am Sonntag” oświadczyła, że SPD oczekuje „jasności i szybkiego wcielenia w życie powziętych już postanowień”.
„Wciąż nowe i nie dające się zastosować w praktyce propozycje płynące z szeregów CDU i CSU (...) nie służą współpracy i wzmacnianiu zaufania w łonie berlińskiej koalicji rządzącej” - podkreśliła w wywiadzie sekretarz generalna SDP.
Zdaniem Katariny Barley, kanclerz Niemiec „nie powinna dopuścić do tego, żeby wewnętrzny spór w unii CDU/CSU w sprawie polityki migracyjnej osłabił zdolność do działania rządu wielkiej koalicji” .
„Welt am Sonntag” przytacza opinię krążącą wśród socjaldemokratycznych członków gabinetu rządowego, jakoby „Merkel zabarykadowała się w Urzędzie Kanclerskim” .
Spór nasila się od kilku miesięcy. CSU (Unia Chrześcijańsko-Społeczna w Bawarii - red.) nalega na ograniczenie liczby migrantów napływających do Niemiec. Jako rozwiązanie podaje ustanowienie górnego pułapu liczby przyjmowanych uchodźców.
Z kolei sekretarz generalny CDU (Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna - red.), nie zgadza się z krytyką SPD. „Proponuję SPD aby nie wydymała wciąż tak bardzo policzków, uchylając się zarazem za każdym razem od podjęcia jakiejś wiążącej decyzji” - mówił w wywiadzie dla „Welt am Sonntag” .
Reuters, wprost.pl