Protestujący określający siebie jako Generation Identitaire (Generacja Tożsamości) zebrali się w sobotę w pobliżu obozu dla uchodźców w Calais. Przynieśli ze sobą transparenty "Do domu" i "Nie tędy droga". Zablokowali mosty, którymi obozowicze mogli przedostać się do miasta Calais. Francuska policja odblokowała przejazd, aresztując 14 z protestujących.
Calais to szczególne miejsce na mapie Europy. Miasteczko położone jest tuż obok tunelu prowadzącego pod Kanałem La Manche prost na Wyspy Brytyjskie. Tysiące uchodźców w oczekiwaniu na transport do Wielkie Brytanii koczują w prowizorycznym obozie na wybrzeżu. W tym miejscu wielokrotnie dochodziło do incydentów pomiędzy uchodźcami, a Francuzami. Swoje porachunki z mieszkańcami tamtejszego obozu dla uchodźców miał również znany polski strongman Mariusz Pudzianowski.
Milion migrantów w Europie
Z danych biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. uchodźców wynika, że w 2015 roku drogą morską do Europy przybyło ponad milion migrantów.
84 procent przybyszów pochodzi z 10 krajów. 49 procent przybyłych do Europy stanowią Syryjczycy. 21 procent stanowią Afgańczycy, a 8 procent Irakijczycy. Pozostali imigranci pochodzą z: Pakistanu, Somalii, Nigerii, Sudanu, Gambii, Mali i Erytrei.
58 proc. migrantów to mężczyźni, 17 proc. kobiety, a 25 proc. stanowią dzieci - podał UNHCR.
Kryzys imigracyjny
W pierwszej połowie 2015 roku na terenie Unii Europejskiej oraz m.in. Szwajcarii i Norwegii 434 tys. osób złożyło wnioski o nadanie statusu uchodźcy. Najwięcej wniosków, bo prawie 172 tys. złożono w Niemczech, a w dalszej kolejności m.in. na Węgrzech i we Francji. Z danych UNHCR wynika, że na koniec 2014 r. na całym świecie było 59,5 mln osób przymusowo przesiedlonych, natomiast do końca 2015 roku swoje domy opuści nawet 90 mln osób..
Voice of America