Okunoshima jest położona na Morzu Wewnętrznym, w prefekturze Hiroszima, w obrębie Parku Narodowego Seto Naikai. Mimo tego, że króliki budzą u większości osób pozytywne skojarzenia, historia wyspy zdecydowanie może być nazwana burzliwą i mroczną.
Historycy podkreślają, że obecność królików na wyspie Okunoshima nie jest przypadkowa. W latach 20. XX wieku wszyscy mieszkańcy zostali objęci programem obowiązkowych wysiedleń. Uznano bowiem, że japońska wyspa będzie się idealnie nadawać jako magazyn broni chemicznej. Króliki pojawiły się na wyspie, ponieważ miały być poddawane specjalnym testom. W 1929 roku otwarto oficjalnie fabrykę, która zajmowała się produkcją tego typu broni. Szczególnie w okresie wojny chińsko-japońskiej fabryka odgrywała ogromną rolę. W zakładzie zatrudnione było niemal 6 tysięcy osób, w tym również kobiety oraz dzieci.
W 1938 roku podjęto decyzję o wymazaniu Okunoshimy z map świata. Wyspa stała się tajnym miejscem. Po II wojnie światowej fabryka broni chemicznej została zamknięta. Obecnie Okunoshima jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc przez turystów, których przyciągają urocze króliki.
Wirtualna Polska