Nowa agencja miałaby powstać z przekształcenia dotychczasowego Europejskiego Urzędu Wsparcia w dziedzinie Azylu (EASO). Celem jej utworzenia ma być przede wszystkim odciążenie południowych krajów Wspólnoty, takich jak Grecja, czy Włochy. Na podstawie obecnego rozwiązania imigranci są zobowiązania do złożenia wniosków o azyl już w pierwszym kraju unijnym, który odwiedzają.
Według informacji "Die Welt" Komisji chodzi o "stworzenie jednolitego, scentralizowanego mechanizmu decyzyjnego, co zharmonizuje postępowanie i zapewni spójną ocenę prawa przybyłych do ochrony w UE".
KE proponuje też automatyczny przydział azylantów do krajów Unii ze względu na "wielkość, bogactwo i zdolność przyjęcia" azylantów.
Kryzys imigracyjny
W pierwszej połowie 2015 roku na terenie Unii Europejskiej oraz m.in. Szwajcarii i Norwegii 434 tys. osób złożyło wnioski o nadanie statusu uchodźcy. Najwięcej wniosków, bo prawie 172 tys. złożono w Niemczech, a w dalszej kolejności m.in. na Węgrzech i we Francji. Z danych UNHCR wynika, że na koniec 2014 r. na całym świecie było 59,5 mln osób przymusowo przesiedlonych, natomiast do końca 2015 roku swoje domy opuści nawet 90 mln osób..
Z najnowszych danych opublikowanych przez Federalny Urząd Statystyczny wynika, że w zeszłym roku w Niemczech zarejestrowano prawie 2 miliony cudzoziemców. Jednocześnie Federalny Urząd Kryminalny BKA ocenia, że w Niemczech jest pół miliona niezarejestrowanych imigrantów.
Die Welt, Wprost.pl