Ambasadorowie państw UE trzema minutami ciszy rozpoczęli nadzwyczajne spotkanie poświęcone zamachom w Madrycie.
Pamięć ofiar z Madrytu uczczono też w Watykanie. Jan Paweł II w południe odmówił modlitwę Anioł Pański w ich intencji.
W stolicach państw północnoeuropejskich zamarł ruch uliczny. Na centralnych placach zebrali się ludzie, dołączyli do nich członkowie rodzin królewskich.
W Niemczech w wielu miastach na kilka minut wstrzymano pracę. W Dreźnie, w zniszczonym przez alianckie bombardowania w 1945 roku kościele Frauenkirche, rozległy się dzwony. W Lipsku, Norymberdze i Bochum stanęła komunikacja miejska. Wiele stacji radiowych i telewizyjnych przerwało program.
We Francji w południe zawyły syreny. Wiele samochodów zatrzymało się na drogach. Flagi opuszczono do połowy masztów. Uczyniono tak również przed siedzibą Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.
W Grecji "przez pomyłkę", jak wyjaśniły źródła rządowe, ofiary zamachów w Madrycie uczczono trzema minutami ciszy godzinę później. Wstrzymały pracę urzędy, zamarł ruch na drogach.
Pamięć ofiar zamachów uczczono w W.Brytanii i Irlandii. Na londyńskim lotnisku Heathrow zapadła cisza, podobnie jak na wielu dworcach i w ministerstwach.
We Włoszech stanęły zakłady przemysłowe, urzędy publiczne i szkoły, a radio i telewizja przez trzy minuty nadawały fragmenty klasycznych utworów muzycznych.
W Bułgarii, która w zamachach straciła czterech obywateli, w południe rozległy się syreny. Rozgłośnie radiowe przerwały nadawanie programów.
Na centralnym placu Zagrzebia, stolicy Chorwacji, ludzie zatrzymali się, aby w skupieniu oddać hołd ofiarom zamachów w Madrycie. Ciszę przerwał jedynie tradycyjny wystrzał z działa, ogłaszający godzinę 12.00.
Na Litwie hołd ofiarom oddały instytucje państwowe, radio i telewizja, a także kolej. Pociągi na minutę włączyły syreny.
W całych Czechach w południe na trzy minuty zabrzmiały syreny. Przechodnie zatrzymywali się, przerwano nadawanie audycji radiowych i telewizyjnych. Demonstrację przeciwko represjom na Kubie, organizowaną w południe na Placu Vaclava, opóźniono o kilka minut.
W Polsce premier Leszek Miller zaapelował do Polaków, by przyłączyli się do hołdu dla ofiar czwartkowych zamachów w Madrycie i w ten sposób okazali solidarność z Hiszpanią.
Z inicjatywą uczczenia w poniedziałek w południe trzema minutami ciszy pamięci osób, które zginęły w zamachach w stolicy Hiszpanii, wystąpiła przewodnicząca obecnie Unii Europejskiej Irlandia.
sg, pap