Zapatero rozpocznie urzędowanie w sobotę, po opublikowaniu dekretu królewskiego w dzienniku oficjalnym i złożeniu przysięgi przed królem Juanem Carlosem w pałacu Zarzuela niedaleko Madrytu.
Zapatero, wybrany przed niespełna czterema laty na szefa PSOE, doprowadził swoją partię do zwycięstwa w marcowych wyborach parlamentarnych i przejmuje odpowiedzialność za kraj w skomplikowanej sytuacji wewnętrznej i międzynarodowej.
Był on zupełnie nieznany Hiszpanom, gdy w lipcu 2000 r. został wybrany na sekretarza generalnego PSOE po ostrej walce wewnętrznej, w konsekwencji historycznej klęski wyborczej socjalistów, która umożliwiła Partii Ludowej (PP) Jose Marii Aznara zdobycie absolutnej większości.
Wybory z 14 marca były pierwszą "ogniową próbą" dla nowej ekipy, którą sformował, a również dla jego własnej pozycji w kraju i dla przyszłości politycznej. Niewątpliwie do zwycięstwa jego partii walnie przyczyniły się zamachy w Madrycie z 11 marca i próby rządzącej ekipy obarczenia odpowiedzialnością za nie separatystów baskijskich. Prasa podkreśla skłonność do dialogu i opanowanie Zapatero, podkreśla natomiast, że musi on jeszcze dać dowód stanowczości, nieodzownej, by odnosić sukcesy w polityce.
Zapatero, wnuk żołnierza republikańskiego, rozstrzelanego przez frankistów w czasie wojny domowej w 1936 roku, urodził się w Leon (północno-zachodnia Hiszpania) 4 sierpnia 1960 r. Wstąpił do PSOE w wieku 18 lat, w momencie, gdy w kraju zaczęto przywracać demokrację. Po raz pierwszy został deputowanym z Leon w 1986 roku i przez dłuższy czas był najmłodszym członkiem Izby Deputowanych.
Pojawiając się przed czterema laty jak meteor na środku sceny politycznej, szef PSOE postawił sobie za zadanie modernizację partii. Był jednym z promotorów nurtu odnowicielskiego w partii o nazwie "Nueva Via" ("Nowa droga"), który przypominał "trzecią drogę" brytyjskiego laburzysty Tony'ego Blaira. Dzieło modernizacji i reformy PSOE rozpoczął po licznych kryzysach wewnętrznych, które odbiły się na wizerunku partii. W poprzednich wyborach w 2000 roku, jeszcze przed objęciem przez niego przewodnictwa w PSOE, partia ta zdobyła 125 mandatów, o 16 mniej niż w 1996 r.
Teraz, ponad miesiąc po wygranych wyborach, Zapatero potwierdził wolę spełnienia obietnic przedwyborczych i wycofania hiszpańskiego kontyngentu wojskowego z Iraku, o ile ONZ nie przejmie kontroli nad operacją pokojową. Podkreślił też konieczność walki z terroryzmem. Hiszpania w dalszym ciągu jest pod wrażeniem zamachów na pociągi podmiejskie, do których doszło w Madrycie 11 marca. Śmierć w nich poniosło 191 osób.
em, pap