Przedstawiciele Autonomii Palestyńskiej potępili Szarona za jego "niebezpieczne oświadczenia". Doradca Arafata, Nabil Abu Rudeina, oświadczył": "Jakakolwiek krzywda fizyczna, wyrządzona przez Izrael prezydentowi Autonomii Palestyńskiej, spowoduje reakcję wykraczającą poza ramy konfliktu izraelsko-palestyńskiego i destabilizację, eksplozję na skalę regionalną".
W wywiadzie dla jednej z izraelskich stacji telewizyjnych Szaron poinformował, że w zeszłym tygodniu powiedział Georgowi W. Bushowi w Waszyngtonie o zmianie swego stanowiska w kwestii Arafata. "Podczas naszego pierwszego spotkania (z Bushem) jakieś trzy lata temu przystałem na jego prośbę, żeby nie czynić fizycznej krzywdy Arafatowi. Ale jestem zwolniony z tej obietnicy. Sam się zwalniam z tej obietnicy, dotyczącej Arafata" - oświadczył premier Izraela.
Szaron oskarża Arafata o wspieranie radykalnych ugrupowań palestyńskich, które podczas trwającej już trzy i pół roku intifady (powstania) zabiły ponad 900 Izraelczyków.
Siły izraelskie zabiły w tym czasie wielu bojowników palestyńskich, w tym kolejno dwóch przywódców Hamasu. Jednak pod presją USA Izrael wstrzymywał się dotąd z zamachem na Arafata bądź z wydaleniem przywódcy Palestyńczyków.
Szaron odmówił odpowiedzi na pytanie o reakcję Busha.
Podczas zeszłotygodniowego spotkania w Białym Domu Szaron uzyskał aprobatę Busha dla swego planu jednostronnego wycofania się Izraela ze Strefy Gazy i pozostawienia największych osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu.
oj, pap