Daniłow był jedynym jak dotychczas oskarżonym w głośnych procesach szpiegowskich, którego ława przysięgłych oczyściła z zarzutów. Uniewinniono go 30 grudnia 2003 roku po blisko trzech latach batalii sądowych.
Od wyroku odwołała się prokuratura twierdząc, że obrona naukowca "próbowała wpływać na przysięgłych". Sąd Najwyższy uznał w środę tę argumentację. Sprawa wraca do syberyjskiego Krasnojarska, gdzie ma się nią teraz zająć nowy skład sędziowski.
"Decyzję sądu uważam za zgodną z prawem i mającą podstawy" - powiedział po rozprawie prokurator Jewgienij Najdionow. Obrończyni Daniłowa Jelena Jewmienowa powiedziała z kolei, że oczekiwała takiego finału sprawy. "Wprowadzimy pewne korekty w naszej taktyce w czasie ponownego procesu" - dodała.
Daniłowa, podejrzewanego o sprzedawanie Chińczykom wyników badań naukowych dotyczących wpływu przestrzeni kosmicznej na satelity, aresztowano w lutym 2001 r. Naukowiec przesiedział 18 miesięcy w areszcie śledczym, po czym pozwolono mu odpowiadać z wolnej stopy.
W oczekiwaniu na proces wielokrotnie występował na konferencjach prasowych, stał się też sztandarowym bohaterem obrońców praw człowieka, którzy walcząc o prawa oskarżonych naukowców potępiali "szpiegomanię" rosyjskich władz i powołali Komitet Obrony Uczonych.
Już po uniewinnieniu Daniłow oskarżył Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB), że "działa dokładnie tak samo jak w ZSRR, kiedy wszelkie kontakty między naukowcami a ich zagranicznymi kolegami były uważane za zbrodnię".
Oprócz sprawy Daniłowa, uważanej za największą porażkę FSB w tropieniu szpiegów w szeregach naukowców, ekspertów i dziennikarzy, jednocześnie trwa lub zostało zakończonych kilka innych głośnych spraw, z których większość jest do siebie bardzo podobna.
W kwietniu sąd skazał na 15 lat więzienia pracownika Rosyjskiej Akademii Nauk Igora Sutiagina oskarżanego o szpiegowanie na rzecz USA. O kasację wyroku wciąż walczy dziennikarz Grigorij Paśko, którego zwolniono po odbyciu dwóch trzecich 4-letniego wyroku. Skargę Paśki przyjął do rozpatrzenia Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.
ss, pap