Natomiast o zgodę prezydenta Francji Jacques'a Chiraca na nominację portugalskiego premiera zabiegała w piątek przewodnicząca niemieckiej CDU Angela Merkel. Jak twierdzi "Spiegel", w rozmowie telefonicznej z Merkel Chirac dał do zrozumienia, że nie będzie sprzeciwiał się kandydaturze Barroso.
Schroeder i Chirac opowiadali się wcześniej za powierzeniem stanowiska szefa Komisji Europejskiej belgijskiemu premierowi Guyowi Verhofstadtowi, jednak nie uzyskał on przed tygodniem poparcia większości szefów państw i rządów podczas szczytu Unii w Brukseli.
Premier sprawującej przewodnictwo w UE Irlandii Bertie Ahern wyraził w sobotę nadzieję, że w najbliższy wtorek będzie już mógł podać nazwisko kandydata na nowego przewodniczącego Komisji Europejskiej. "Muszę porozmawiać mniej więcej z połową moich kolegów (przywódców państw UE). Mam nadzieję zrobić to dzisiaj między piątą po południu a dziewiątą wieczorem" - powiedział Ahern na konferencji prasowej po rozmowach z prezydentem USA George'em W. Bushem.
"Muszę też porozmawiać z Jose Manuelem Barroso, obecnym premierem Portugalii. Ale mam szczerą nadzieję, że będę mógł przedstawić rekomendację i uzyskać pozytywną decyzję we wtorek wieczorem" - dodał.
W zeszłym tygodniu na szczycie w Brukseli nie udało się desygnować kandydata, który miałby zastąpić Romano Prodiego kończącego 1 listopada przewodniczenie Komisji Europejskiej. Kandydata na przewodniczącego Komisji Europejskiej Parlament Europejski ma zatwierdzić 22 lipca.
em, pap