"Teoria Deng Xiaopinga to naukowa teoria, na podstawie której naród chiński realizuje socjalistyczną modernizację" - zapewnił Hu, wskazany niegdyś przez Denga na następcę prezydenta Jiang Zemina.
"Dziś najlepszym sposobem na upamiętnienie Deng Xiaopinga jest kontynuowanie poparcia dla sprawy socjalizmu o chińskiej specyfice" - zaznaczył.
Samego zmarłego przywódcę określił jako "lśniący przykład" dla rodaków z powodu "niezmordowanych wysiłków dla dobra narodu, wkładu w rozwój partii i szlachetnej postawy moralnej jako lidera".
Zmarły w 1997 roku Deng zapoczątkował w 1978 roku chińskie reformy ekonomiczne, które doprowadziły do gospodarczego boomu. Znany jest jednak również jako pogromca prodemokratycznej rewolty studenckiej, który w 1989 roku wysłał czołgi na Plac Tiananmen.
Hu nawiązał do tych wydarzeń w swym przemówieniu, mówiąc: "W obliczu politycznych wstrząsów w kraju i zagranicą na przełomie lat 80. i 90. Deng stanowczo poparł partię i władze".
Obchody rocznicowe zakrojone są na wielką skalę w całym kraju. Na akademiach i seminariach omawia się życie i dzieło dawnego przywódcy rewolucyjnego, sławiąc go jako twórcę chińskiego sukcesu ekonomicznego i obrońcę socjalistycznej gospodarki w wydaniu chińskim, co - według agencji Reutera - ma uprawomocnić politykę obecnych przywódców.
W całych Chinach organizowane są wystawy poświęcone Dengowi, największa z nich w pekińskim Muzeum Narodowym. Jego imię nie schodzi od tygodnia z pierwszych stron gazet i czasopism, słychać je bez przerwy w radiu i telewizji. Nakręcono film dokumentalny o Dengu, wydawane są jubileuszowe książki, albumy i zbiory dokumentów. W Pekinie odbyła się prezentacja "Encyklopedycznego słownika teorii Deng Xiaopinga".
ss, pap