Według nieoficjalnych informacji, na które powołuje się Reuters, Jiang sam chciał oddać przewodnictwo Komisji, ze względu na nasilenie trapiącej go od 1989 roku choroby serca. Jego obecna kadencja na tym stanowisku kończy się dopiero w 2007 roku.
Agencja Xinhua podała też, że KC poszerzył skład Centralnej Komisji Wojskowej o czterech nowych członków. Są nimi dowódca marynarki wojennej, wiceadmirał Zhang Dingfa, dowódca lotnictwa wojskowego, generał Qiao Qingchen i dowódca 2. Korpusu Artylerii (czyli rakietowych sił nuklearnych), generał Jing Zhiyuan, jak również dowódca okręgu wojskowego Jinan, generał Chen Bingde. W skali całej ChAL-W marynarka, lotnictwo i strategiczne wojska rakietowe są zdominowane liczebnie przez siły lądowe, ale dokooptowanie ich dowódców do Komisji może zapowiadać zmiany w rozdzielnictwie środków budżetowych między poszczególne rodzaje broni - twierdzą obserwatorzy.
Po najnowszych zmianach Komisja liczy łącznie 11 członków, przy czym 61-letni Xu Caihou objął piastowane dotąd przez Hu Jintao stanowisko jej wiceprzewodniczącego.
Rozpoczęte w czwartek czterodniowe plenum Komitetu Centralnego obradowało za zamkniętymi drzwiami, a chińskie środki masowego przekazu zachowały niemal pełne milczenie na jego temat. Odbywa się ono prawdopodobnie w hotelu w zachodniej części Pekinu. Komitet Centralny KPCh liczy 198 członków i 158 ich zastępców.
Kierowanie Centralną Komisją Wojskową daje realną władzę, ponieważ to ona sprawuje rzeczywistą kontrolę nad chińskimi siłami zbrojnymi (Chińską Armią Ludowo-Wyzwoleńczą); kompetencje ministerstwa obrony obejmują jedynie współpracę wojskową z zagranicą. W faktycznej chińskiej hierarchii politycznej przewodniczący Komisji to trzecie najwyższe stanowisko, po szefie partii i głowie państwa.
Niedzielna rezygnacja Jianga z ostatniej zajmowanej funkcji publicznej koronuje pierwsze pokojowe przekazanie władzy nad ChRL w jej 55-letniej historii.
em, pap