Z uzyskanych przez dziennikarzy dokumentów wywiadowczych wynika, że polecenie budowy podziemnych zakładów wydał sam duchowy przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei.
Iran, który konsekwentnie zaprzecza, jakoby pracował nad bronią jądrową, obiecał w połowie tego miesiąca, że z dniem 22 listopada wstrzyma wzbogacanie uranu. Zawarł w tej sprawie porozumienie z trzema największymi państwami UE: Wielką Brytanią, Francją i Niemcami.
Po złożeniu tej obietnicy Iran domagał się jednak zgody na pracę 20 wirówek w celach badawczych - co zdaniem zachodnich dyplomatów może storpedować całe porozumienie. Według zachodnich dyplomatów, przedstawiciele Iranu zrezygnowali z tego żądania w piątek w Wiedniu (mieści się tam siedziba organu kontrolnego ONZ - Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej), ale czekają na ostateczną aprobatę władz w Teheranie.
Tymczasem w sobotę zostały przerwane nieoficjalne negocjacje między największymi krajami UE - Francją, Wielką Brytanią i Niemcami - a Iranem zmierzające do uratowania porozumienia w sprawie zamrożenia irańskiego programu atomowego. "Nie osiągnęliśmy żadnych postępów" -powiedział jeden z europejskich dyplomatów, cytowany przez AFP. "Powiedzieliśmy Irańczykom, że jeżeli do poniedziałku nie będzie porozumienia, nie będziemy dłużej blokować sugestii dla Rady Bezpieczeństwa ONZ", która władna jest nałożyć sankcje - powiedział inny dyplomata europejski , cytowany przez Reutera.
Państwa UE zapowiedziały, że jeżeli ostateczne porozumienie w sprawie zamrożenia programu nie zostanie osiągnięte do poniedziałku, to kolejne kroki prowadzące do nałożenia sankcji na Teheran będą kontynuowane.
Sugestie te, dotyczące ewentualnych sankcji gospodarczych i innych wobec Iranu, ma sformułować w poniedziałek Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA).
Nałożenia sankcji przez Radę Bezpieczeństwa ONZ domagają się Stany Zjednoczone. Oskarżają one Teheran o dążenie do skonstruowania bomby atomowej. Iran ma bogate zasoby surowców energetycznych, przede wszystkim ropy. Twierdzi mimo to, że jego program jest konieczny dla zaspokojenia potrzeb w dziedzinie energii.
em, pap