Luksemburg przejął od Holandii półroczne przewodnictwo w Unii Europejskiej. Zapowiedział ożywienie procesu lizbońskiego i dokończenie budowy wewnętrznego rynku unijnego.
Wśród kolejnych priorytetów rozpoczętej 1 stycznia prezydencji figuruje kwestia przyjrzenia się paktowi stabilizacji i wzrostu oraz zawarcia porozumienia w sprawie finansowych perspektyw UE na lata 2007-2013.
Luksemburg zamierza także podejmować zagadnienia dalszego rozszerzenia Unii, wspólnej polityki zagranicznej oraz realizacji programu haskiego zmierzającego do umacniania obszaru wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości.
Uwaga prezydencji luksemburskiej będzie także skierowana na problemy związane z ratyfikacją Traktatu Konstytucyjnego, czyli Konstytucji zjednoczonej Europy.
Podczas przewodnictwa Luksemburga, które kończy się ostatniego dnia czerwca, odbędzie się kilka znaczących spotkań, m.in. Rady Europejskiej w Brukseli. Planowane są także strategiczne szczyty z udziałem krajów Trzeciego Świata. Na zaproszenie Rady UE przybyć ma do Europy prezydent USA, George W.Bush.
em, pap