Był najstarszym i najdłużej panującym monarchą w Europie.
"Najjaśniejszy Książę zmarł w środę 6 kwietnia o godz. 6:35 rano w ośrodku kardiologicznym w Monako" - głosi komunikat pałacu.
Obowiązki głowy państwa przejął 31 marca, jako regent, 47-letni syn Rainiera, książę Albert. Z chwilą śmierci ojca stał się pełnoprawnym władcą Monako. Będzie panował jako Najjaśniejszy Książę, Jego Wysokość Albert II.
"Nastała dla nas godzina bólu. Każdy teraz czuje się sierotą" - powiedział minister stanu (szef rządu) Patrick Leclerq. Podkreślił rolę, jaką podczas 56-letniego panowania odegrał Rainier dla wzmocnienia pozycji Monako na arenie międzynarodowej.
Książę Rainier III zostanie pochowany w miejscowej katedrze, tuż obok swojej zmarłej tragicznie żony, amerykańskiej aktorki Grace Kelly. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w południe 15 kwietnia.
Pałac książęcy przewiduje półroczny okres żałoby, podczas którego wszyscy urzędnicy muszą ubierać się na czarno. Flagi państwowe już w sobotę opuszczono do połowy masztu z powodu śmierci duchowego przywódcy Monako - papieża Jana Pawła II.
Wyrazy współczucia dla książęcej rodziny, władz i mieszkańców księstwa złożyły głowy różnych państw i szefowie największych organizacji międzynarodowych, m.in. brytyjska królowa Elżbieta II, czy sekretarz generalny ONZ Kofi Annan.
Książęta Rainier i Albert to potomkowie rodu Grimaldich, który panuje w Monako od ponad siedmiu wieków. Śródziemnomorskie księstwo, niegdyś słynące ze swojego kasyna, jest teraz znane jako raj podatkowy, który ściąga wielu europejskich milionerów i ogromne inwestycje. Formalnie niezależne, w wielu sprawach zobowiązane jest do współpracy z Francją.
Swoją żonę - amerykańską aktorkę Grace Kelly, książę Rainier poznał na festiwalu w Cannes w 1955 roku. Mieli ze sobą trójkę dzieci: księżniczkę Karolinę, księcia Alberta i księżniczkę Stefanię. Podczas gdy małżeństwa, flirty i rozwody obydwu księżniczek dawały wiele tematów prasie bulwarowej, książę Albert do dzisiaj pozostaje kawalerem.
Księżna Grace Kelly zginęła w sierpniu 1982 roku w wypadku samochodowym.
Rainier przyniósł swojemu księstwu wyjątkowy dobrobyt - za jego panowania rozwijała się miejscowa gospodarka i budownictwo, dzięki czemu zyskał sobie przydomek "książę budowniczy". Nakazał m.in. powiększenie terytorium państwa kosztem morza, budowę nowego portu, sztucznej plaży, centrum kulturalnego i stacji kolejowej. Zatwierdzony przez niego projekt nowego falochronu pozwolił cumować w porcie większym jachtom i statkom pasażerskim.
Książę także walczył z negatywnym wizerunkiem Monako, jako "pralnią brudnych pieniędzy", czy miejscem sekretnych spotkań bankierów i baronów narkotykowych, w którym dokonuje się "szemranych transakcji". Dokonał wielu reform i doprowadził swoje państwo do członkostwa w ONZ i Radzie Europy.
ss, ks, pap