Na inaugurację pontyfikatu mają przybyć delegację z ponad stu krajów. Udział w niej zapowiedział m.in. niemiecki prezydent Horst Koehler i kanclerz Gerhard Schroeder. USA będzie reprezentował wiceprezydent Dick Cheney, a Francję premier Francji Jean-Pierre Raffarin. Szef krajowego rządu Bawarii Edmund Stoiber przybędzie do Rzymu na czele 120-osobowej delegacji. p i kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera. Najliczniejsza będzie oczywiście delegacja władz Włoch - w jej skład wejdzie 300 osób.
W Rzymie jest już polski prezydent Aleksander Kwaśniewski, który jeszcze tego samego dnia odwiedził groty watykańskie w podziemiach bazyliki św. Piotra, by uczcić pamięć Jana Pawła II przed jego grobem. W składzie oficjalnej polskiej delegacji obok prezydenta są: minister spraw zagranicznych Adam Daniel Rotfeld, wicemarszałek Sejmu Józef Zych, marszałek Senatu Longin Pastusiak i ambasador RP w Watykanie Hanna Suchocka. Wśród osób towarzyszących są również posłowie i senatorowie, m.in. wicemarszałek Sejmu Kazimierz Ujazdowski (PiS), Marek Kotlinowski (LPR), Andrzej Lepper (Samoobrona), Katarzyna Piekarska (SLD), Franciszek Stefaniuk (PSL), Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO) i Krzysztof Piesiewicz (Blok Senat 2001).
Wieczne Miasto spodziewa się też przyjazdu około 500 tysięcy pielgrzymów. Jego władze oraz włoskie służby, które zdobyły doświadczenie w organizacji masowych uroczystości w dniach po śmierci Jana Pawła II, są gotowe na ich przyjęcie - podkreślił szef włoskiej Obrony Cywilnej Guido Bertolaso, który koordynuje przygotowania.
Dla kolumn samochodów oficjalnych delegacji z zagranicy zostanie wyznaczona jedna specjalna trasa przejazdu do Watykanu, która zaczynać się będzie na Placu Weneckim.
Tymczasem, jak nieoficjalnie podaje włoska prasa, Benedykt XVI ukaże się po raz pierwszy w znanym wszystkim oknie na trzecim piętrze Pałacu Apostolskiego prawdopodobnie w niedzielę 1 maja. Oficjalnie Watykan nie ogłosił jeszcze, kiedy Bednedykt XVI pobłogosławi wiernych z okna swego apartamentu.
Sobotnia włoska prasa informując o rychłym wznowieniu spotkań z wiernymi w niedzielne południe powołuje się między innymi na wypowiedź brazylijskiego kardynała Claudio Hummesa, który w wywiadzie dla dziennika "Il Mattino" zaapelował wręcz do nowego biskupa Rzymu, by 1 maja zwrócił się z przesłaniem do ludzi pracy. Tymczasem 1 maja to także pierwsza rocznica rozszerzenia Unii Europejskiej, toteż wielce prawdopodobne jest to, że papież, żarliwy obrońca chrześcijańskich korzeni kontynentu mógłby, gdyby pojawił się tego dnia w oknie, mówić na ten właśnie temat.
Według "Corriere della Sera" z całą pewnością papież będzie się spotykał z pielgrzymami zarówno podczas niedzielnej modlitwy, jak i na audiencjach generalnych. Kiedy odbędzie się pierwsza - tego również nie wiadomo.
Watykanista mediolańskiej gazety Luigi Accattoli napisał także, że już po czterech dniach od wyboru papież cierpi z powodu utraty prywatności. Jak dodał publicysta Benedykt XVI nie może nawet iść spokojnie po książkę do swojego dotychczasowego mieszkania, położonego 50 metrów od watykańskich murów.
em, pap