Attache prasowy japońskiej ambasady w Manili, Shuhei Ogawa, wątpi jednak, by dwaj starcy byli zagubionymi podczas II wojny światowej żołnierze cesarskiej armii Japonii. Dodał, że od czwartku nie było żadnych nowych wiadomości od kontaktującego się z rzekomymi żołnierzami japońskiego wysłannika. Inny przedstawiciel ambasady powiedział, że nie będzie można sprawdzić, kim są odnalezieni starcy, dopóki ambasada nie nawiąże z nimi bezpośredniego kontaktu.
Jeśli mężczyźni okażą się Japończykami, rząd podejmie wszelkie środki, aby sprowadzić ich do ojczyzny, oczywiście o ile będą sobie tego życzyć - powiedział premier Japonii Junichiro Koizumi.
Jak wynikało z doniesień agencyjnych, Yamakawa i Nakauchi mieszkali w dżungli w górach w rejonie General Santos. Przypadkowo skontaktowali się z japońskim biznesmenem - importerem drewna hobbystycznie poszukującym w regionie szczątków poległych żołnierzy japońskich. Dwaj weterani wcześniej nie chcieli wrócić do Japonii, ponieważ obawiali się, że za dezercję zostaną postawieni przed trybunałem wojskowym. Zdaniem agencji Kyodo dwaj Japończycy byli uznani za poległych w ostatnich tygodniach wojny.
Japońska prasa nie wyklucza, że w górach Mindanao może żyć jeszcze około 40 japońskich żołnierzy, ukrywających się od lat wojny na trudno dostępnych terenach.
W dżungli na Filipinach odnaleziono w 1974 r. oficera wywiadu japońskiego z lat wojny Hiroo Honodę, ukrywającego się na wyspie Lubang przez 30 lat. Nie wiedział, że wojna się skończyła. Wrócił do Japonii w marcu 1974 r., jednak rok później wyemigrował do Brazylii. W 1972 r. na Guam znaleziono innego japońskiego żołnierza, Shoichi Yokoi, który także spędził w dżungli 30 lat, nie zdając sobie sprawy z tego, że wojna dobiegła końca i Japonia ją przegrała.
ks, pap