27-letni Hamdi, który przebywa w rzymskim więzieniu Regina Coeli, powiedział przesłuchującym go prokuratorom, że został zwerbowany do przeprowadzenia zamachów przez Muktara Ibrahima, zatrzymanego w piątek w Londynie przez policję. Muktara policja uważa za odpowiedzialnego za umieszczenie bomby w autobusie linii 26 w Hackney, we wschodniej dzielnicy Londynu.
Jak wynika ze śledztwa prowadzonego w Rzymie, Hamdi poznał Muktara na siłowni w Notting Hill, a ten zaproponował mu po pewnym czasie udział w atakach na różne cele w odwet za Irak. Hamdi stanowczo zaprzecza, jakoby miał brać udział w pierwszych zamachach, które spowodowały w Londynie 56 ofiar śmiertelnych.
W pięć dni po nieudanych zamachach z 21 lipca, które nie spowodowały ofiar, ponieważ wybuchły tylko zapalniki ładunków wybuchowych, Hamdi wyjechał pociągiem z Londynu, wsiadając na stacji Waterloo i przez Paryż pojechał do Rzymu.
Przesłuchania prowadzono po włosku. Zatrzymany zna ten język, ponieważ przez co najmniej 5 lat mieszkał i uczył się we Wloszech, zanim przeniósł się do W. Brytanii.
Prokuratorzy przesłuchujący Hamdiego powiedzieli, że nie odnieśli wrażenia, aby był "szczególnie wyczulony" na problemy religijne i przestrzegał zbyt skrupulatnie zaleceń Koranu, nie jest więc psychicznym typem kamikadze.
O ekstradycji Hamdiego do W. Brytanii mają zadecydować sędziowie włoskiego Sądu Apelacyjnego, którzy mieli go przesłuchać jeszcze w sobotę. Ekstradycja ta, jak mówi się we włoskich kołach sądowych, może nastąpić stosunkowo szybko, jeśli tylko śledztwo nie ujawni, że Hamdi popełnił jakieś poważne przestępstwo we Włoszech.
W piątek zatrzymano łącznie cztery osoby mające związek z zamachami terrorystycznymi w Londynie z 21 lipca - trzy w Wielkiej Brytanii i jedną w Rzymie. Od początku śledztwa w sprawie dwóch lipcowych zamachów w Londynie brytyjska policja zatrzymała w Wielkiej Brytanii w sumie 28 osób, z których 12 nadal przebywa w areszcie. Wśród nich znajdują się trzy osoby podejrzane o próby zamachów z 21 lipca: aresztowani w piątek 27-letni Muktar Said Ibrahim (miał pozostawić bombę w autobusie, i Ramzi Mohammed, który, według mediów, podłożył ładunek na stacji metra Oval. Trzecim jest Yacine Hassan Omar, aresztowany w środę w Birminhgam.
Scotland Yard przesłuchuje również dziewięć osób "zatrzymanych na mocy prawa antyterrorystycznego z 2000 roku". Policja nie podaje ich personaliów. W komunikacie Scotland Yardu są oni oznaczeni literami: B, C, D, E, Y, Z i S.
em, pap