Fahd ibn Abd al-Aziz as-Saud, któremu z racji położenia Mekki i Medyny w Arabii Saudyjskiej przysługiwał tytuł Strażnika Dwóch Świętych Meczetów, od 1995 roku praktycznie nie sprawował władzy. Gdy w 1995 roku przeszedł udar mózgu, zaniemógł, i obowiązki władcy całkowicie przejął Abd Allah. Dlatego po śmierci króla obserwatorzy nie spodziewają się radykalnych reform polityki zagranicznej.
Saudyjskie źródła zapewniły Reutera, że nie zmieni się polityka ani w zakresie wydobycia, ani eksportu ropy naftowej. Na wieść o śmierci Fahda zawieszono jednak transakcje na rynku saudyjskim; ceny ropy typu crude wzrosły z kolei o ok. 50 centów za baryłkę.
Od czasu hospitalizacji w maju stan Fahda, który według różnych źródeł miał od 82 do 84 lat, był bardzo ciężki.
Zanim telewizja ogłosiła śmierć króla, przerwała program i nadawała tylko fragmenty Koranu. Dopiero chwilę później odczytano oficjalny komunikat dworu.
Podano jednocześnie, że zgodnie z decyzją nowego króla następcą tronu został jego przyrodni brat, 77-letni książę Sultan z rodu Saudów, od 1963 roku piastujący urząd ministra obrony i lotnictwa cywilnego. Jest uważany za bardzo wpływowego członka rodziny panującej, ale nie cieszy się dobrym zdrowiem.
W Kairze ogłoszono, że planowany na ten tydzień szczyt Ligi Arabskiej zostanie odłożony "o kilka dni". Nowa data nie została jeszcze wyznaczona; trwają w tej sprawie konsultacje.
Dokładna data urodzin Fahda nie jest znana. Wiadomo natomiast, że przyszedł na świat w Rijadzie jako jeden z 42 synów pierwszego króla Arabii Saudyjskiej, Abd al-Aziza. Naukę ukończył na stopniu podstawowym, ale piastował kilka stanowisk ministerialnych, aż w 1975 roku został wyznaczony na następcę tronu. Po bracie Chalidzie objął go w 1982 roku.
Szczegóły życia prywatnego nie są znane, ale uważa się, że Fahd miał trzy żony i ośmiu synów; najstarszy zmarł w 1999 na serce.
ss, pap