Wojna wietnamska pochłaniała 12 procent produktu krajowego brutto, czyli znacznie więcej niż iracka, na którą idzie 2 procent PKB. Jednak ekonomiści zwracają uwagę, że wojnę iracką finansuje się z deficytu, wskutek czego i tak ogromny deficyt budżetu federalnego może się prawie podwoić w ciągu najbliższych 10 lat.
Kongres Stanów Zjednoczonych zatwierdził dotychczas cztery preliminarze wydatków na Irak, w łącznej wysokości 204,4 mld dolarów, i, jak się oczekuje, przyzna wkrótce dalsze 45,3 mld dolarów.
"Koszt w przeliczeniu na jednego mieszkańca Stanów Zjednoczonych wyniósł do tej pory 727 dolarów, co czyni z wojny irackiej najdroższe przedsięwzięcie militarne w ciągu minionych 60 lat" - piszą autorzy raportu, Phyllis Bennis i Erik Leaver.
Poparcie Amerykanów dla wojny irackiej spadło w ostatnich miesiącach i coraz więcej polityków, także republikańskich, zaczyna porównywać ją do Wietnamu. Jednym z ostatnich, który to uczynił, jest republikański senator Chuck Hagel, posiadacz dwóch Purpurowych Serc (medali za rany wojenne) i innych odznaczeń wojskowych za udział w wojnie w Wietnamie. Powiedział on niedawno, że Stany Zjednoczone "ugrzęzły [w Iraku] w sytuacji, która nie jest różna od tego, co było w Wietnamie".
Całkowity koszt wojny wietnamskiej, w przeliczeniu na obecne ceny, wyniósł około 600 miliardów dolarów. Niektórzy eksperci sądzą, że wojna iracka pochłonie ostatecznie jeszcze więcej. Na przykład Biuro Budżetowe Kongresu USA oceniało w tym roku, że jeśli Stany Zjednoczone zdołają w ciągu pięciu lat zmniejszyć liczebność swych wojsk w Iraku do 50 tysięcy, konflikt ten pochłonie przez najbliższe 10 lat dodatkowe 393 miliardy dolarów. Razem z tym, co już wydano na wojnę iracką, przekroczy to koszty Wietnamu.
USA utrzymują w Iraku znacznie mniej żołnierzy niż miały w Wietnamie w szczytowym okresie tamtej wojny, ale kosztowniejsze jest dziś ich uzbrojenie, więcej też wynosi ich uposażenie. Obecna armia amerykańska jest ochotnicza i zawodowa, wtedy pochodziła z poboru.
Raport zwraca też uwagę na ofiary w ludziach i społeczne koszty wojny: śmierć 23-27 tysięcy irackich cywilów oraz przeszło 2000 amerykańskich wojskowych i pracowników cywilnych (w tym ochroniarzy); cięcia w federalnych wydatkach socjalnych w celu zmniejszenia deficytu; stracone zarobki rezerwistów i żołnierzy Gwardii Narodowej, którzy wskutek służby w Iraku mają długie przerwy w swej karierze zawodowej; czy wreszcie przewidywany koszt leczenia weteranów wojny irackiej z urazów psychicznych.
em, pap