"Benedykt XVI spędza wiele godzin dziennie w swym gabinecie, czytając i studiując dokumenty. Nie zaprasza nikogo na msze, jakie odprawia w swej prywatnej kaplicy, nie podejmuje nikogo na obiedzie i rzadko ma gości na kolacji. Tak więc nikt nie wie, czy posłucha rad purpuratów, którzy w ostatnich tygodniach przedstawili mu projekty i propozycje" - dodaje jeden z najlepiej poinformowanych włoskich watykanistów.
Jego zdaniem, "najważniejszy ruch na watykańskiej szachownicy" dotyczyć będzie sekretarza stanu kardynała Angelo Sodano, który w listopadzie ukończy 78 lat. Nie wiadomo jednak, czy - jak twierdzą niektórzy obserwatorzy - papież pozwoli na to, by włoski purpurat pozostał na stanowisku do 80 roku życia, czy też go odwoła.
Jako potencjalnych następców Sodano gazeta wymienia zarządcę dóbr Stolicy Apostolskiej kardynała Attilio Nicorę, arcybiskupa Genui kardynała Tarcisio Bertone i patriarchę Wenecji kard. Angelo Scolę. Nie wyklucza się też, że Benedykt XVI na stanowisko "watykańskiego premiera" powoła arcybiskupa Buenos Aires kardynała Jorge Mario Bergoglio, który pod względem liczby głosów otrzymanych na kwietniowym konklawe zajął drugie miejsce.
Jak twierdzi "Il Giornale", substytut sekretarza stanu arcybiskup Leonardo Sandri może stanąć na czele Kongregacji ds. Duchowieństwa, a "minister spraw zagranicznych" Watykanu arcybiskup Giovanni Lajolo, którego kardynał Sodano chciałby widzieć jako swego następcę, zostanie gubernatorem Państwa Watykańskiego lub prefektem Kongregacji dla Kościołów Wschodnich.
em, pap