"Rosja jest usatysfakcjonowana charakterem integracji z Kazachstanem. Za najbardziej perspektywiczną uważamy współpracę między naszymi państwami w ramach Wspólnej Przestrzeni Gospodarczej" - skomentowały publikację tygodnika anonimowe źródła na Kremlu, cytowane we wtorek przez agencję Interfax.
Analitycy "Finans" uważają, że najdogodniejszym dla Putina sposobem zachowania władzy jest właśnie utworzenie nowego państwa. Ich zdaniem, Kreml już nad tym pracuje. Przy czym myśli nie o połączeniu Rosji z Białorusią, lecz z Kazachstanem. W rezultacie miałoby powstać państwo obejmujące 88 proc. terytorium byłego ZSRR. Jego prezydentem byłby Putin, a wiceprezydentem obecny przywódca Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew.
"Finans" zauważa, że Kazachstan jest stosunkowo liberalnym (jak na Azję) krajem, ma zbliżony do Rosji międzynarodowy rating kredytowy i dodatnie saldo w handlu zagranicznym.
Pismo zwraca uwagę na coraz bliższe kontakty Rosji i Kazachstanu. Putin spotyka się z Nazarbajewem częściej niż z przywódcami innych państw. Od kwietnia widzieli się już sześć razy, a kolejne spotkanie zaplanowano na 6-7 października w Petersburgu, rodzinnym mieście gospodarza Kremla.
Rosja i Kazachstan - jak przypomina "Finans" - przystąpiły już do budowy wspólnego banku - Euroazjatyckiego Banku Rozwoju. Swoją obecność w Kazachstanie zwiększają ostatnio związane z Kremlem koncerny naftowe - Rosnieft i Łukoil.
Nazarbajew miał już być "osobistością nr 2" w zreformowanym przez Michaiła Gorbaczowa Związku Radzieckim. Przekształceniu ZSRR w konfederację - z Gorbaczowem jako prezydentem i Nazarbajewem jako premierem - przeszkodził pucz Giennadija Janajewa w sierpniu 1991 roku.
Sam Nazarbajew - jak pisze tygodnik - ma w swoim kraju wielu wrogów, a pod bokiem - przykład rewolucji w Kirgistanie, gdzie pod wieloma względami podobny do niego Askar Akajew w ciągu kilku dni został odsunięty od władzy, a związani z nim przedsiębiorcy potracili swoje firmy.
We wrześniu 2003 roku Rosja, Kazachstan, Białoruś i Ukraina podpisały porozumienie o utworzeniu Wspólnej Przestrzeni Gospodarczej (WPG). Zakłada ono, że na terytorium "czwórki" towary, kapitały i siła robocza będą się przemieszczać bez ograniczeń. Cztery kraje zobowiązały się też do koordynowania polityki podatkowej, pieniężno-kredytowej i walutowej.
Do końca listopada Rosja, Białoruś i Kazachstan zamierzają podpisać pakiet umów, formalnie powołujących do życia WPG i jej struktury. Ukraina dystansuje się od tych planów.
ss, pap