Totusa medialnego, który upamiętnienia osobę tragicznie zmarłego biskupa Jana Chrapka oraz jego rolę w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach, otrzymały w sensie moralnym wszystkie polskie media za rzetelny przekaz z ostatnich dni życia i uroczystości pogrzebowych Jana Pawła II.
W dziedzinie propagowania kultury chrześcijańskiej nagrodzono reżysera Marka Piwowskiego za film "Oskar" (zrealizowany na podstawie książki "Oskar i pani Róża" Eric-Emmanuela Schmitta), a zwłaszcza za wyrażone w nim świadectwo ludzkiej dobroci i chrześcijańskiej nadziei w obliczu pozornych przegranych.
W kategorii promowania nauczania Jana Pawła II nagrodę otrzymał dominikanin Jan Góra za pracę dla konkretnego wcielania w życie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II, która zaowocowała powstaniem Ruchu Lednickiego i duchowym ożywieniem szerokich rzesz młodzieży. Natomiast "Tygodnik Powszechny" - za kilkudziesięcioletnie zasługi w prezentacji myśli Papieża (a wcześniej Karola Wojtyły) i tworzenie debaty nad nauczaniem papieskim.
Specjalne wyróżnienie w kategorii "osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej" otrzymało Muzeum Powstania Warszawskiego za rolę, jaką odgrywa dla ocalenia pamięci o Powstaniu i oddania sprawiedliwości jego bohaterom, za prowadzone przez Muzeum prace naukowe i dokumentacyjne, a przede wszystkim za wielkie dzieło edukacji nowych pokoleń, dokonywane także przy użyciu nowatorskich środków.
Wśród laureatów poprzednich edycji nagrody są m.in.: siostra Małgorzata Chmielewska, zespół twórców filmu "Edi", Katolicka Agencja Informacyjna, Jerzy Nowosielski, Henryk Mikołaj Górecki, ks. Jan Twardowski, telewizyjny program dla dzieci "Ziarno".
Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" została założona przez Konferencję Episkopatu Polski. Przewodniczącym Rady Fundacji jest abp Tadeusz Gocłowski. Totus nazywany jest polskim Noblem i uważany za jedną z najbardziej prestiżowych w naszym kraju. Oprócz statuetki nagrodzeni otrzymują 50 tys. zł.
(ik, pap)