Obecnie Stany Zjednoczone wymagają wiz od wszystkich nowych państw członkowskich UE oprócz Słowenii. Obywatele starych krajów UE, poza Grecją, nie muszą ubiegać się o wizę, jeśli chcą wjechać do USA.
Komisja jest świadoma, że w kwestii wiz Stany Zjednoczone nie chcą traktować wszystkich obywateli UE jednakowo i argumentem za zniesieniem wiz nie jest przynależność danego kraju do Unii.
W raporcie KE z połowy stycznia oceniono, że prowadzony dialog w sprawie zniesienia wiz dla wszystkich obywateli UE jest "zachęcający", choć na razie nie przyniósł konkretnych rezultatów. Stany Zjednoczone konsekwentnie stoją na stanowisku, że włączenie Polski i innych nowych państw UE do programu bezwizowego ruchu turystycznego i biznesowego zależy od spełnienia przez nie kryteriów uczestnictwa w tym programie. Warunkiem zniesienia wiz - jak podkreśla rząd USA - jest zmniejszenie poniżej 3 procent odsetka odmów wizy turystycznej, nieprzekraczanie przez przybywających do USA dozwolonego czasu pobytu i niepodejmowanie nielegalnej pracy, a także posiadanie przez obcokrajowców paszportów umożliwiających sprawdzenie, czy nie znajdują się oni na liście przestępców lub terrorystów.