Proces Saddama i siedmiu jego pomocników oskarżonych o zbrodnie przeciwko ludzkości wznowiono we wtorek po dwutygodniowej przerwie. Następna rozprawa odbędzie się w środę.
Obrońcy Saddama, którzy przez miesiąc bojkotowali proces, zarzucając sądowi stronniczość, tym razem zjawili się na sali i na początku posiedzenia zażądali odsunięcia od sprawy głównego sędziego, Raufa Rahmana.
Argumentowali, że Rahman jest uprzedzony wobec byłego prezydenta, bo pochodzi z Halabdży, kurdyjskiego miasta, w którym w 1988 roku około 5000 osób, w tym krewni sędziego, zginęli w ataku chemicznym saddamowskiego lotnictwa. Poprosili też o odroczenie procesu.
Gdy sąd odrzucił oba wnioski obrony, dwaj główni adwokaci oskarżonych opuścili salę sądu. Trybunał natychmiast przydzielił Saddamowi i jego pomocnikom obrońców z urzędu.
Przyrodni brat Saddama i były szef jego służby bezpieczeństwa Barzan Ibrahim at-Tikriti zaprotestował, krzycząc: "To ma być sąd, a nie prawo dżungli!". Sędzia Rahman kazał mu na to "zamknąć się i usiąść".
Proces toczy się od 19 października zeszłego roku, a trybunał przygotowuje następne. Prokuratorzy wybrali na początek stosunkowo mało znaną sprawę represji wobec szyitów z Dudżailu, bo uznali, że łatwiej będzie w niej wykazać osobistą odpowiedzialność Saddama niż w wypadku innych, znacznie większych zbrodni, które na nim ciążą.
Zarzuty wobec Saddama jeszcze nie ujęte w oficjalne akty oskarżenia tworzą krwawą kronikę masakr w Iraku i w krajach sąsiednich, i obejmują także ludobójstwo, czyli masowe masakry Kurdów i szyitów w latach 80. i 90. W rejestrze tym są też zbrodnie popełnione podczas ośmioletniej wojny z Iranem, którą Saddam rozpoczął w 1980 roku, a która kosztowała życie milion ludzi i zrujnowała kraj.
Podobne zarzuty dotyczą inwazji na Kuwejt w roku 1990, kiedy wojska irackie zajęły ten kraj i okupowały go przez siedem miesięcy, zanim zostały wyparte przez siły międzynarodowej koalicji pod wodzą Stanów Zjednoczonych w wojnie w Zatoce Perskiej w 1991 roku.
Dzień przed wznowieniem procesu obrońcy Saddama poinformowali, że tydzień temu były prezydent zakończył "ze względów zdrowotnych" strajk głodowy, który rozpoczął 11 lutego na znak protestu przeciwko "złemu traktowaniu" go przez sąd.
We wtorek rano w Tikricie, rodzinnym mieście Saddama na północ od Bagdadu, wybuch bomby uszkodził mały meczet, zbudowany przy grobie ojca byłego dyktatora.
pap, ab