Religijny korespondent RTE Joe Little kładzie nacisk na różnice pomiędzy Polską 2006 roku a Polską z 2002 roku, gdy Jan Paweł II był tu po raz ostatni. Dostrzega zmiany personalne nie tylko w rządzie i w pałacu prezydenckim, ale także w dynamice i treści życia politycznego.
"Kościół popiera idee odnowy moralnej w życiu publicznym, które głosi rząd. Tradycjonalistyczne 'Radio Maryja' odegrało ważną rolę w wykreowaniu obecnego układu politycznego, ale jednym z zadań Benedykta XVI będzie wskazanie polskiemu Kościołowi, gdzie są granice jego zaangażowania w życiu politycznym" - twierdzi Little.
Telewizja CNN uważa, iż najważniejszym punktem wizyty Benedykta XVI w Polsce będzie uroczystość na terenie obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, w czasie której papież uczci pamięć ofiar hitlerowskiej zagłady. W tym aspekcie CNN doszukuje się symbolicznego pojednania w wymiarze polsko-niemieckim, ogólnoeuropejskim i chrześcijańsko-żydowskim.
"Benedykt XVI, który ostrzegał przed rosnącą falą antysemityzmu, zamierza kontynuować zapoczątkowane przez Jana Pawła II dzieło zbliżenia Żydów i katolików" - podkreśla CNN.
Korespondent BBC Adam Easton uważa, iż Benedykt XVI nie będzie tak bliski Polakom emocjonalnie jak był Jan Paweł II, ale zostanie przez nich serdecznie przyjęty jako zaufany współpracownik i bliski przyjaciel swego poprzednika.
Easton wskazuje też na ścisły związek Kościoła w Polsce z narodową tożsamością Polaków, co - jak zauważa - jest historyczną spuścizną zaborów i komunizmu.
pap, ab