W walce o 200 mandatów poselskich biorą udział 24 ugrupowania (zarejestrowało się 26, dwa zrezygnowały) przy czym - według ostatnich sondaży - tylko pięć partii ma szansę na przekroczenie progu wyborczego wynoszącego 5 proc. Są to Obywatelska Partia Demokratyczna (ODS) - 32 proc. poparcia, Czeska Partia Socjaldemokratyczna (CSSD) - 28 proc., Komunistyczna Partia Czech i Moraw (KSCM) - 15,5 proc., Zieloni - 10,5 proc. i Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna - Czechosłowacka Partia Ludowa (KDU- CSL) - 5,5 proc.
Ze względu na niewielką różnicę między liderami sondaży - ODS i CSSD, analitycy twierdzą, że zwycięzcę prawdopodobnie wyłoni dopiero dokładne przeliczenie głosów.
Wstępne wyniki głosowania mają być znane zaraz po zamknięciu lokali wyborczych. Oficjalnych wyników należy spodziewać się w nocy z soboty na niedzielę.
Zgodnie z przyjętą formułą, karty do głosowania rozesłano pocztą do blisko 8 mln pełnoletnich Czechów. Każda partia polityczna, ruch polityczny czy koalicja figuruje na oddzielnej karcie. Po przyjściu do lokalu wyborczego i potwierdzeniu tożsamości, wyborca otrzymuje od komisji wyborczej pustą kopertę urzędową, do której wkłada wybrane karty i składa je zapieczętowane do urny. Wcześniej zaznacza na nich maksymalnie dwóch wybranych przez siebie kandydatów.
Wybory w Czechach tradycyjnie trwają dwa dni: od piątkowego popołudnia, do wczesnego popołudnia w sobotę. Ordynacja wyborcza uwzględnia to, że Czesi masowo wyjeżdżają na weekendy do swych domków rekreacyjnych na wsi.
pap, ss