We wtorek w sprawie sukcesji ma zebrać się najwyższy organ władzy w Turkmenistanie, Rada Ludowa.
Według turkmeńskich źródeł opozycyjnych, Berdymuchammedow jest krewnym zmarłego prezydenta. Oficjalne źródła jednak o tym nigdy nie informowały. W czasach sowieckich, człowiek wyznaczony do kierowania uroczystościami pogrzebowymi zmarłego przywódcy zwykle był wybierany na jego następcę. Nie jest jasne, czy tak się stanie i w tym przypadku.
Po nagłej śmierci Nijazowa wzrosły obawy o to, kto przejmie władzę w kraju posiadającym piąte co do wielkości zasoby gazu na świecie.
Na nadzwyczajnym posiedzeniu turkmeński rząd zdecydował, że Turkmenistan "będzie kontynuował dotychczasową politykę wewnętrzną i zagraniczną".
Saparmurad Nijazow rządził w Aszchabadzie od 1985 roku. Najpierw był szefem tamtejszej partii komunistycznej, a od 1991 roku - prezydentem niepodległego państwa. Skoncentrował w swoich rękach całą władzę - był również premierem, przewodniczącym Rady Ludowej, najwyższego organu władzy w kraju, szefem armii i stał na czele jedynej partii politycznej.
W roku 1999 w obliczu przybliżającego się końca jego rządów parlament ogłosił go dożywotnim prezydentem Turkmenistanu.
Nijazow roztoczył wokół siebie kult jednostki. Nazwał się Turkmenbaszą (Wódz Turkmenów). Książka prezydenta "Ruchnama" - dwutomowy poemat filozoficzno-religijny - stała się obowiązkową lekturą szkolną, a wszyscy urzędnicy turkmeńscy są co roku sprawdzani ze znajomości treści dzieła.
Wizerunek Turkmenbaszy widnieje na wszystkich banknotach i monetach, a kraj pełen jest jego złotych popiersi. Najsłynniejszy, 12-metrowy pomnik Nijazowa w centrum Aszchabadu wyposażono w ruchomą głowę, dzięki czemu twarz wodza przez cały dzień zwraca się ku słońcu.
W czasie jego rządów opozycja praktycznie straciła jakiekolwiek znaczenie. Organizacje praw człowieka systematycznie krytykowały autorytarny reżim w Turkmenistanie za łamanie podstawowych praw i wolności obywateli, łącznie ze stosowaniem tortur przeciwko swoim oponentom. Większość działaczy na rzecz społeczeństwa obywatelskiego i krytycznych wobec reżimowych władz dziennikarzy albo jest za granica, albo siedzi w więzieniu.
Nijazow został wcześnie sierotą; ojciec zginął podczas II wojny światowej, a matka - podczas trzęsienia ziemi, które w 1948 roku zniszczyło Aszchabad.
pap, ss