"Parlament Europejski potępia wszystkie siły w krajach byłego ZSRR, które zaprzeczają zbrodniom komunistycznym i wychwalają Stalina i jego czyny jako przykład do naśladowania" - głosi dokument.
"Dzisiejsza Rosja prowadzi konsekwentną politykę historyczną, która wybiela lub przemilcza zbrodnicze fakty z historii Związku Radzieckiego. Zdecydowaliśmy się pozytywnie odpowiedzieć na apel prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki, by także Unia dołączyła do tych instytucji, które o zbrodniach komunistycznych nie chcą zapomnieć" - oświadczył poseł Konrad Szymański, inicjator deklaracji.
Szymański powiedział, że projekt deklaracji złożył wraz z przedstawicielami dwóch największych frakcji w Parlamencie Europejskim: Charlesem Tannockem (chadecy) oraz Markiem Siwcem (socjaliści), co daje jej zdecydowanie większe szanse na przyjęcie.
By projekt deklaracji stał się oficjalnym dokumentem PE, trzeba zebrać podpisy co najmniej połowy eurodeputowanych - czyli 393 (z 785 ogółem). Od najbliższego wtorku deklaracja będzie wyłożona przed salą plenarną Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, podczas trwającej tam sesji.
"Teraz główne zadanie to skłonić posłów, by podeszli do deklaracji i złożyli swoje podpisy" - powiedział Szymański.
W okresie istnienia ZSRR przez Ukrainę przetoczyły się trzy fale głodu - tuż po rewolucji bolszewickiej, w latach 1932-33 i po II wojnie światowej. Najtragiczniejszy w skutkach był wywołany przez władze radzieckie głód w latach 30., w którego szczytowym momencie umierało ok. 25 tys. ludzi dziennie. Dokłada liczba ofiar nie jest znana, ale historycy są zgodni, że chodzi o kilka, a nawet kilkanaście milionów mieszkańców Ukrainy.
Z ujawnionych w zeszłym roku dokumentów NKWD wynika, że Wielki Głód był efektem celowych działań wymierzonych w ukraińskie dążenia narodowe, połączonych z klasową nienawiścią wobec chłopskich posiadaczy ziemskich, przeciwstawiających się kolektywizacji wsi. W czasach ZSRR publikowanie informacji o tych wydarzeniach było kwalifikowane jako przestępstwo "propagandy antyradzieckiej".
26 krajów uznaje Wielki Głód za ludobójstwo; polski Sejm przyjął odpowiednią uchwałę 6 grudnia ubiegłego roku, w obecności przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Ołeksandra Moroza.
pap, ss