21 października Miejsce Projektów Zachęty zaprasza na otwarcie wystawy węgierskiego artysty Attili Csörgő „Skwer nieznanych przestrzeni”. Twórczość Csörgő (fotografia, rzeźba, rysunek, instalacja) sytuuje się na pograniczu sztuki, nauki i techniki. Jego prace za pomocą środków wizualnych analizują prawa matematyki czy fizyki lub problemy filozoficzne, innym razem kwestionują nasz sposób postrzegania rzeczywistości. Bywają poetyckie, nie są pozbawione ironii. Najnowsze prace artysty koncentrują się wokół sposobów odwzorowania przestrzeni na płaszczyźnie, map i siatek geograficznych.
Wystawa Attili Csörgő w warszawskiej Zachęcie
– Weźmy mapę, która jest zdefiniowana matematycznie. Pewne obszary są na niej bardziej zniekształcone — na przykład Antarktyka może być większa od Azji, choć w rzeczywistości wcale taka nie jest. Inne obszary, zwykle w środku mapy, znacznie lepiej zachowują oryginalne proporcje. W różnych rzutach map stosuje się różne metody i obliczenia, niejako różne podejścia do tego, jak przedstawić globus w postaci obrazu na płaszczyźnie – tłumaczy swój zamysł artysta.
Te właściwości można rozpatrywać w dwoistym kontekście. Jeśli narysuję na Ziemi duży kwadrat i obliczę moją mapę świata, to będzie ona mocno zniekształcona i nie będzie już przypominała kwadratu. Jeśli odwrócę ten proces i narysuję kwadrat na mapie, zakładając, że jest on reprezentacją pewnego układu przestrzennego, mogę wyliczyć za pomocą tej „odwróconej kartografii” faktyczny wygląd tego trójwymiarowego kształtu. Uzyskany wynik może być różny od kwadratu. Powstają takie kształty, że czasem trudno się zorientować, że mają coś wspólnego z idealnie regularnym kwadratem.
Bawię się tą dwoistością: to, co jest regularne, staje się nieregularne i na odwrót, ponieważ znajduje się w odmiennych systemach. Lubię rysować rzeczy w odmiennym systemie, a nie w swoim.
Kim jest Attila Csörgő?
Attila Csörgő ukończył w 1994 roku Wydział Malarstwa i Wydział Intermediów Akademii Sztuk Pięknych (MKE) w Budapeszcie. Studiował również w Rijksakademie van beeldende kunsten w Amsterdamie. Tworzy instalacje łączące w sobie elementy fotografii, rzeźby i rysunku, dla których inspiracją są tematy z matematyki i fizyki. Artysta analizuje relacje pomiędzy płaszczyzną, czasem i przestrzenią, wykorzystując przy tym osiągnięcia takich dziedzin jak kinetyka, optyka oraz geometria. Jego prace można znaleźć w wielu międzynarodowych kolekcjach, np. Centre Pompidou, MUDAM — The Contemporary Art Museum w Luksemburgu, Hamburger Kunsthalle oraz Ludwig Múzeum w Budapeszcie. Mieszka i pracuje w Warszawie.
Zapraszamy na dzień otwarcia wystawy w piątek 21 października 2022 w godzinach 12–20. Artysta będzie obecny na wystawie w godzinach 17–20. Miejsce Projektów Zachęty, ul. Gałczyńskiego 3, 00-362 Warszawa.
Czytaj też:
Mariola Przyjemska. Konsumpcja, konstrukcja i melancholia w ZachęcieCzytaj też:
Ulotność, baśniowa wystawa przy Nowym Świecie w Warszawie