Od 1 marca 2018 r. w kolejnych miesiącach będą dwie niedziele handlowe, w 2019 r. – jedna niedziela w miesiącu, a od 2020 r. zakaz handlu będzie obowiązywał już we wszystkie niedziele (z pewnymi odstępstwami). W akcie prawnym przewidziano kary finansowe za złamanie zakazu handlu – od 1 tysiąca do 100 tysięcy złotych. Przy uporczywym łamaniu prawa – możliwe będzie też zastosowanie kary ograniczenia wolności.
Kiedy sklepy będą zamknięte?
-
11 marca – zakaz handlu
-
18 marca – zakaz handlu
-
1 kwietnia – Wielkanoc
-
2 kwietnia – Wielkanoc
-
8 kwietnia – zakaz handlu
-
15 kwietnia – zakaz handlu
-
22 kwietnia – zakaz handlu
-
1 maja – Święto pracy
-
3 maja – Święto narodowe
-
13 maja – zakaz handlu
-
20 maja – zakaz handlu
-
10 czerwca – zakaz handlu
-
17 czerwca – zakaz handlu
-
8 lipca – zakaz handlu
-
15 lipca – zakaz handlu
-
22 lipca – zakaz handlu
-
12 sierpnia – zakaz handlu
-
15 sierpnia – Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
-
19 sierpnia – zakaz handlu
-
9 września – zakaz handlu
-
16 września – zakaz handlu
-
23 września – zakaz handlu
-
14 października – zakaz handlu
-
21 października – zakaz handlu
-
1 listopada – Uroczystość Wszystkich Świętych
-
11 listopada – Święto Niepodległości
-
18 listopada – zakaz handlu
-
9 grudnia – zakaz handlu
-
16 grudnia – zakaz handlu
-
25 grudnia – Boże Narodzenie
-
26 grudnia – Boże Narodzenie
Wyjątki w ustawie - gdzie można zrobić zakupy?
Zakaz handlu w niedziele nie obejmuje wszystkich placówek komercyjnych. Normalnie pracować mogą apteki, sklepy z prasą, lokale gastronomiczne, kawiarnie oraz stacje benzynowe. W znacznej większości otwarcie w dotychczasowych godzinach zapowiedziały galerie handlowe największych miast oraz mieszczące się w nich lokale niebędące supermarketami. Ustawa o zakazie handlu w niedziele nie obejmuje sklepów zlokalizowanych na terenie dworców. Jest tak w przypadku pięciu placówek sieci Biedronka zlokalizowanych na dworcach w Warszawie, Krakowie, Poznaniu oraz Grudziądzu. Państwowa Inspekcja Pracy argumentuje, że sklepy znajdujące się w hali dworca mogą być otwarty w niedzielę, ponieważ służą obsłudze podróżnych. Ponadto, franczyzobiorcy sieci Żabka będą mogli prowadzić działalność gospodarczą w niedziele, pod warunkiem realizowania sprzedaży osobiście i na własny rachunek.
Godziny pracy sklepów
Sieci marketów takie jak Lidl czy Biedronka postanowiły wydłużyć godziny otwarcia w piątki oraz soboty poprzedzające niedziele objęte zakazem handlu. W poniedziałki markety będą rozpoczynać pracę wcześniej. Firmy zapowiedziały również specjalne akcje promocyjne. Zmiany w godzinach otwarcia wprowadziły także Auchan, Carrefour oraz Netto. Nowa ustawa obecnie nie wpłynęła na system pracy sklepów Polo Market, Kaufland, Piotr i Paweł oraz Stokrotka. Dotychczasowe godziny pracy ma zachować także sieć Tesco: Tylko placówki otwarte 24 godziny na dobę będą zamykać się o 23:00 w sobotę i otwierać o 6:00 rano w poniedziałek.