Rafał Trzaskowski — rodzina i życie prywatne
Rafał Trzaskowski urodził się 17 stycznia 1972 roku w Warszawie. Ojcem prezydenta Warszawy był Andrzej Trzaskowski, a matką Teresa Arens (nazwisko panieńskie). Polityk ma również przyrodniego brata (Piotr Ferster) i żonę (Małgorzata Trzaskowska), z którą ma dwójkę dzieci: Aleksandrę i Stanisława.
Ojciec Rafała Trzaskowskiego był kompozytorem, pianistą i pionierem muzyki jazzowej w Polsce, z kolei brat, Piotr Ferster — artystą i dyrektorem Piwnicy pod Baranami w Krakowie w latach 1973-2010. Małgorzata Trzaskowska została żoną prezydenta Warszawy w 2002 roku, a dwa lata później urodziła się ich córka, Aleksandra. Stanisław, syn, pojawił się na świecie w 2009 roku.
Wykształcenie prezydenta Warszawy
Rafał Trzaskowski jest absolwentem stosunków międzynarodowych (UW), filologii angielskiej (UW) oraz studiów europejskich (Kolegium Europejskie w Natolinie). Przyszły prezydent Warszawy był również stypendystą Oxford University i Instytutu Unii Europejskiej Studiów nad Bezpieczeństwem w Paryżu. Polityk uzyskał także tytuł doktora nauk humanistycznych na podstawie pracy pt. „Dynamika reformy instytucjonalnej w Unii Europejskiej”.
Rafał Trzaskowski — znajomość języków
Prezydent Warszawy deklaruje znajomość pięciu języków: angielskiego, francuskiego, włoskiego, hiszpańskiego oraz rosyjskiego. Co więcej, Rafał Trzaskowski był nauczycielem jęz. angielskiego w przeszłości.
Rafał Trzaskowski — kariera zawodowa
Rafał Trzaskowski pełni funkcję prezydenta Warszawy od 2018 roku. Zanim jednak stał się znaną postacią w polskiej polityce, pracował zawodowo m.in. jako nauczyciel języka angielskiego, tłumacz symultaniczny czy analityk.
Rafał Trzaskowski jako nauczyciel języka angielskiego i akademicki
Prezydent Warszawy pracował jako nauczyciel języka angielskiego i tłumacz symultaniczny od 1995 roku przez 10 lat. Co więcej, polityk kontynuował karierę w polskiej edukacji w roli wykładowcy w Krajowej Szkole Administracji Publicznej, a następnie Collegium Cavitas. Rafał Trzaskowski specjalizował się wtedy przede wszystkim w tematyce europejskiej.
Prezydent Warszawy w roli doradcy oraz analityka
Rafał Trzaskowski piastował stanowisko doradcy sekretarza Komitetu Integracji Europejskiej — Jacka Saryusza-Wolskiego — w latach 2000-2001. Dodatkowo, prezydent Warszawy pracował jako analityk w Centrum Europejskim Natolin, gdzie pochylał się głównie nad problemami związanymi ze stosunkami międzynarodowymi czy teorią integracji europejskiej.
Rafał Trzaskowski — kariera polityczna
Rafał Trzaskowski był doradcą delegacji Platformy Obywatelskiej w Parlamencie Europejskim w latach 2004-2009. Następnie polityk uzyskał mandat posła eurodeputowanego z listy tej partii w 2009 roku i został członkiem frakcji Europejskiej Partii Ludowej i wiceprzewodniczącym Komisji Spraw Konstytucyjnych.
Przyszły prezydent Warszawy przyjął nową rolę jako minister administracji i cyfryzacji w 2013, jednak rok później zakończył piastowanie tej funkcji i objął stanowisko Wiceministra Spraw Zagranicznych do spraw europejskich w rządzie Ewy Kopacz. Co więcej, Rafał Trzaskowski pełnił jednocześnie rolę pełnomocnika premiera do spraw Rady Europejskiej.
Polityk uzyskał mandat posła podczas wyborów parlamentarnych w 2015 roku, startując jako lider listy wyborczej PO w okręgu krakowskim, a w 2016 był już członkiem zarządu krajowego Platformy Obywatelskiej. Dodatkowo, w tym samym roku objął też funkcję ministra spraw zagranicznych w gabinecie cieni, jaki utworzyło jego ugrupowanie.
Rafał Trzaskowski został wiceprzewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej w marcu 2017 roku, a w lutym 2020 — rada krajowa wybrała go jako wiceprzewodniczącego partii Platformy Obywatelskiej.
Rafał Trzaskowski — prezydent Warszawy
W listopadzie 2017 roku Rafał Trzaskowski został przedstawiony jako wspólny kandydat PO i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy. W wyborach samorządowych, które odbyły się w październiku 2018 roku, zwyciężył w pierwszej turze: zdobył 56,67% (505 187 głosów) i pokonał m.in. kandydata PiS — Patryka Jakiego.
Rafał Trzaskowski — kandydat na prezydenta Polski
Rafał Trzaskowski został przedstawiony jako nowy kandydat na prezydenta Polski przez przewodniczącego Platformy Obywatelskiej, Borysa Budkę, 15 maja 2020 roku. Polityk zastąpił poprzednią kandydatkę Koalicji Obywatelskiej, Małgorzatę Kidawę-Błońską w wyborach prezydenckich. Trzaskowski uzyskał 30,46 proc. głosów w pierwszej turze, zajmując drugie miejsce (Andrzej Duda otrzymał 43,50 proc. poparcie). Ostatecznie przegrał z wynikiem 48,97 proc. podczas drugiej tury głosowania.
Rafał Trzaskowski na Facebooku i Twitterze
Rafał Trzaskowski jest aktywny w mediach społecznościowych. Prezydent Warszawy regularnie publikuje zdjęcia i posty na Facebooku oraz na Twitterze.