Senat Rzeczypospolitej Polskiej tradycyjnie jest określany jako izba wyższa parlamentu. Składa się ze 100 senatorów wybieranych w wyborach powszechnych, bezpośrednich i w głosowaniu tajnym, w jednomandatowych okręgach wyborczych na czteroletnią kadencję, rozpoczynającą się i kończącą wraz z kadencją Sejmu.
Organy Senatu
Konstytucyjnym organem Senatu jest Marszałek. Od 2015 roku marszałkiem Senatu IX kadencji jest Stanisław Karczewski z PiS. Organami wprowadzonymi przez Regulamin Senatu są Komisje, Prezydium Senatu oraz Konwent Seniorów.
Skład Senatu IX kadencji
Obecny skład Senatu IX kadencji został wyłoniony w wyborach 25 października 2015 roku. Prawo i Sprawiedliwość – 64 senatorów, Platforma Obywatelska – 33 senatorów, Niezrzeszeni – 3 senatorów.
Uprawnienia Senatu
Do kompetencji Senatu należy m.in. zatwierdzanie ustaw uchwalanych przez Sejm, wyrażanie zgody na zarządzenie przez prezydenta referendum ogólnokrajowego i prawo inicjatywy ustawodawczej. Ponadto Senat musi wyrazić zgodę na powołanie przez Sejm: prezesa Najwyższej Izby Kontroli Rzecznika Praw Obywatelskich, rzecznika Praw Dziecka, prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
Senat podejmuje uchwały w sprawie przyjęcia lub odrzucenia sprawozdania: Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Trybunału Konstytucyjnego, Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka, Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.
Do kompetencji Senatu należy również: prawo do wystąpienia z wnioskiem do Marszałka Sejmu o przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego, powoływanie 2 senatorów wchodzących w skład Krajowej Rady Sądownictwa, powoływanie 2 członków Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, powoływanie 3 członków Rady Polityki Pieniężnej, powoływanie 1 członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.