Ryszard Legutko – wykształcenie i działalność pozapolityczna
Ryszard Legutko urodził się 24 grudnia 1949 roku w Krakowie. W 1973 roku ukończył filologię angielską, a w 1976 roku filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Doktorem habilitowanym został w 1991 roku, profesorem nauk humanistycznych w 1998 roku. W 2003 roku został profesorem zwyczajnym UJ. Jego specjalizacje to: filozofia polityczna i społeczna, filozofia starożytna oraz historia filozofii. Był prezesem Towarzystwa Edukacyjno-Naukowego Ośrodek Myśli Politycznej. Publikował na łamach „Wprost”, „Rzeczpospolitej”, „Życia”, „Nowego Państwa”, „Naszego Dziennika” i „Critical Review”. Jest jednym z tłumaczy i komentatorów dzieł Platona.
W 2012 roku Ryszard Legutko wyrokiem sądowym został zmuszony do przeproszenia uczniów wrocławskiego liceum, których nazwał „rozpuszczonymi smarkaczami”. Sprawę swoim patronatem objęła Helsińska Fundacja Praw Człowieka.
Ryszard Legutko – działalność polityczna
Kariera polityczna Ryszarda Legutki rozpoczęła się w 2005 roku po wygranych wyborach parlamentarnych. Z list Prawa i Sprawiedliwości profesor Legutko dostał się do Senatu VI kadencji. Do 2007 roku pełnił funkcję wicemarszałka Senatu. Od 13 sierpnia 2007 roku do 16 listopada 2007 roku był też ministrem edukacji narodowej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.
W 2007 roku Legutko nie uzyskał reelekcji. Pomiędzy 4 grudnia 2007 do 16 kwietnia 2009 roku był sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 roku z list PiS dostał się do Parlamentu Europejskiego. Dołączył wtedy do grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, gdzie był szefem delegacji PiS.
W 2014 roku Legutko znów kandydował do Parlamentu Europejskiego, zostając europosłem VIII kadencji. Ponownie został przewodniczącym delegacji PiS w PE. Był też wiceprzewodniczącym oraz współprzewodniczącym grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.