Wołodymyr Zełenski. Kim jest prezydent Ukrainy?
Wołodymyr Ołeksandrowycz Zełenski to ukraiński polityk, który przed rozpoczęciem kariery w rządzie zajmował się aktorstwem. Partia Sługa Ludu powstała 2 grudnia 2017 roku, a były satyryk startował z jej ramienia w wyborach prezydenckich w 2019 roku. Zełenski otrzymał 73,2 proc. poparcia podczas drugiej tury wyborów, a następnie objął urząd.
Wołodymyr Zełenski — wiek oraz pochodzenie
Wołodymyr Zełenski urodził się 25 stycznia 1978 roku w Krzywym Rogu, który znajduje się w centrum kraju. Polityk wychował się w żydowskiej rodzinie. Krewni prezydenta mieli zostać zamordowani w czasie drugiej wojny światowej, a jego dziadek walczył przeciwko nazistom.
Wołodymyr Zełenski. Rodzina i życie prywatne
Wołodymyr Zełenski i Ołena Kijaszko wzięli ślub 6 września 2003 roku. Para doczekała się dwójki dzieci. Córka, Ołeksandra, urodziła się w 2004, natomiast syn, Kyryło, w 2013 roku.
Wołodymyr Zełenski — wykształcenie polityka
Wołodymyr Zełenski uczęszczał do Gimnazjum Numer 95 w Krzywym Rogu i ukończył studia prawnicze na Krzyworoskim Instytucie Ekonomicznym, ale ostatecznie nie podjął pracy w zawodzie. Co więcej, prezydent posługiwał się przez całe życie językiem rosyjskim, jednak zaczął się uczyć języka ukraińskiego w 2017 roku.
Wołodymyr Zełenski i urząd prezydenta Ukrainy
Wołodymyr Zełenski rozpoczął karierę polityczną w 2017 roku. Polityk założył wówczas partię, której nazwa brzmi tak samo, jak tytuł ukraińskiego serialu „Sługa Ludu” („Sługa Narodu”). Były aktor oficjalnie potwierdził start w wyborach prezydenckich w dniu 31 grudnia 2018 roku, a następnie dokonał rejestracji swojej kandydatury. W peirwszej turze głosowania głos na niego oddało 30,2 proc. wyborców.
Taki wynik dał mu pierwsze miejsce i przejście do drugiej tury wyborów, która odbyła się 21 kwietnia 2019 roku. Petro Poroszenko walczył wtedy o reelekcję, jednak ostatecznie odniósł niewątpliwą porażkę. Zełenski wygrał, zdobywając aż 73,2 proc. głosów i objął urząd prezydenta Ukrainy 20 maja 2019 roku. Partia Sługa Ludu uzyskała wówczas bezwzględną większość w parlamencie.
Polityk deklarował podczas swojej prezydentury, że będzie się starał o członkostwo Ukrainy w NATO i Unii Europejskiej. Podobne działania nabrały na sile po wybuchu wojny w 2022 roku.
Wołodymyr Zełenski. Wojna Rosja — Ukraina
Zełenski zasłynął swoją postawą podczas rosyjskiej inwazji. Wojna rozpoczęła się dokładnie 24 lutego 2022 roku z rozkazu Władimira Putina. Prezydent Ukrainy ogłosił wprowadzenie stanu wojennego i powszechną mobilizację w tym samym dniu. Co więcej, polityk nie zgodził się na własną ewakuację i pozostał w kraju, walcząc o wsparcie dla swojego wojska od sojuszników.
Wołodymyr Zełenski w show-biznesie
Wołodymyr Zełenski stawiał pierwsze kroki w show-biznesie jako satyryk — występował w latach 90. w kilku grupach kabaretowych. Prezydent w 2003 roku został współwłaścicielem firmy, która zajmowała się tworzeniem programów telewizyjnych (Studio „Kwartał 95”) oraz sam występował w różnych formatach. Polityk był również producentem w telewizji Inter.
Zełenski jako aktor występował głównie w rosyjskojęzycznych komediach romantycznych, ale największą rozpoznawalność przyniosła mu główna rola w serialu „Sługa narodu”.
Wołodymyr Zełenski. Filmy, seriale i programy
Aktualny prezydent Ukrainy pojawił się w wielu różnych tytułach — zarówno w filmach oraz serialach, jak i programach telewizyjnych. Aktor wystąpił w następujących produkcjach:
- „Try mushketery”/„Trzech muszkieterów” (2004),
- „Vecherniy Kvartal”/„Wieczorny kwartał” (2005),
- „Tanci z zirkamy”/„Taniec z gwiazdami” (2006),
- „Lyubov v bolshom gorode”/„Miłość w wielkim mieście” (2009) — Igor,
- „Lyubov v bolshom gorode 2”/„Miłość w wielkim mieście 2” (2010) — Igor,
- „Sluzhebnyy roman. Nashe vremya”/„Office Romance. Present Day” (2011) — Anatoliy Novoselitcev,
- „Faktor A”/„X Factor” (2011),
- „Rassmeshi komika”/„Rozśmiesz komika” (2011),
- „8 pervykh svidaniy”/„8 pierwszych randek” (2012) — Nikita Sokołow,
- „Vecherniy Kiev”/„Wieczorny Kijów” (2012),
- „Skazochnaya Rus”/„Bajkowa Ruś” (2012),
- „Rzhevskiy protiv Napoleona”/„Rżewski kontra Napoleon” (2012) — Napoleon,
- „1:1 Udoma” (2013) — Przestępca,
- „Lyubov v bolshom gorode 3”/„Miłość w wielkim mieście 3” (2014) — Igor,
- „Paddington” (2014) — głos misia,
- „Słuha narodu”/„Sługa narodu” (2015) — Wasyl Petrowicz Gołoborodko,
- „8 novykh svidaniy”/8 nowych randek” (2015) — Nikita,
- „Liga Smeha”/„Liga Śmiechu” (2015),
- „Słuha narodu 2”/„Sługa narodu 2” (2016) — Wasyl Petrowicz Gołoborodko,
- „8 luchshikh svidaniy”/„8 najlepszych randek (2016) — Nikita Andrejewicz Sokołow,
- „Paddington 2” (2014) — głos misia,
- „Ya, Ty, Vin, Vona”/„Ja, Ty, On, Ona” (2018) — Maksim Tkaczenko.
Wołodymyr Zełenski — wizerunek prezydenta
Wołodymyr Zełenski bywa określany jako mąż stanu i bohater narodowy. Prezydent Ukrainy konsekwentnie buduje swój wizerunek, prezentując odważną postawę w obliczu wojny. Polityk jest również postrzegany przez pryzmat „Sługi Narodu” — jako przeciwnik obłudy oraz korupcji, a jednocześnie osoba, która znajduje się dosyć blisko obywateli.
Prezydent Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych
Wołodymyr Zełenski udziela się w mediach społecznościowych. Prezydent publikuje wpisy na Twitterze, Instagramie i Facebooku, które obecnie dotyczą przede wszystkim ataku Rosjan na Ukrainę. Polityk aktualizuje informacje na temat wojny i starań o wsparcie od sojuszników.