Adam Glapiński urodził się 9 kwietnia 1950 roku w Warszawie. W 1972 roku ukończył studia na Wydziale Ekonomiczno-Społecznym Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie. Tego samego roku odbył staż w Banque de France w Paryżu. Doktorat oraz habilitację zdobył w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Specjalizuje się w historii myśli ekonomicznej.
Profesor Adam Glapiński
W 1974 roku związał się zawodowo ze swoją macierzystą uczelnią jako nauczyciel akademicki. Został profesorem nadzwyczajnym oraz kierownikiem Zakładu Ekonomii Politycznej i Historii Myśli Ekonomicznej w Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej. Wykładał także na:
- Polskiej Akademii Nauk;
- Inter-University Centre of Postgraduate Studies w Dubrowniku;
- University of Colorado at Boulder;
- University of Missouri;
- University of Kansas;
- Institut Superieur de Gestion;
- Wyższej Szkole Ekonomii i Prawa im. profesora Edwarda Lipińskiego w Kielcach.
Otrzymał stypendium Societe historique et litteraire polonaise w Paryżu (1988 rok).
Adam Glapiński w polityce
W stanie wojennym Glapiński był współprzewodniczącym podziemnej „Solidarności” w Szkole Głównej Handlowej (w tamtych czasach SGPiS). Został jednym z założycieli Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Centrum Demokratyczne oraz członkiem warszawskiego Komitetu Obywatelskiego. Na początku lat 90. został współzałożycielem Porozumienia Centrum, gdzie pełnił funkcję przewodniczącego w latach 1991-1993.
Za rządów Jana Krzysztofa Bieleckiego objął stanowisko ministra budownictwa i gospodarki przestrzennej. W 1991 roku został wybrany na posła na Sejm I kadencji. Gdy Jan Olszewski objął funkcję premiera, Glapiński został mianowany ministrem współpracy gospodarczej z zagranicą. Został senatorem IV kadencji (1997 rok), co przy okazji dało mu możliwość objęcia stanowiska wiceprzewodniczącego Komisji Gospodarki Narodowej.
Przewodniczący rady nadzorczej
W 1992 roku Adam Glapiński został powołany na przewodniczącego rady nadzorczej Banku Rozwoju Eksportu. Takie samo stanowisko sprawował w 2007 roku w Nowym Przewoźniku oraz w KGHM Polska Miedź. Następnie mianowano go prezesem zarządu i dyrektorem generalnym Polkomtela. Do 2001 roku kierował Instytutem Wolności Ekonomicznej i Politycznej.
Kariera w Radzie Polityki Pieniężnej i Narodowym Banku Polskim
W 2009 roku pełnił funkcję doradcy ekonomicznego Prezydenta RP, Lecha Kaczyńskiego. Rok później prezydent powołał go w skład Rady Polityki Pieniężnej na sześcioletnią kadencję (2010-2016). 26 lutego 2016 roku Prezydent RP Andrzej Duda powołał go na członka Zarządu Narodowego Banku Polskiego.
10 czerwca 2016 roku Adam Glapiński został powołany przez Sejm na Prezesa Narodowego Banku Polskiego. Po ukończeniu kadencji prezydent złożył wniosek o pozostawienie Glapińskiego na stanowisku na kolejne 6 lat. Został mianowany ponownie prezesem na kadencję 2022-2028.