Jacek Potocki: Czy w obwodzie kaliningradzkim znajduje się broń jądrowa?
Władimir Jegorow: Na ten temat wypowiadało się nie tylko wielu przedstawicieli Rosji, zwłaszcza prezydent Władimir Putin, ale również osoby dobrze poinformowane w krajach sąsiednich, na przykład litewski minister obrony. Wydawało się, że sprawa ucichła, ale okazuje się, że nie. Wypowiedzi na temat rozmieszczenia broni jądrowej stanowią swego rodzaju sondaż, jaka będzie reakcja Rosji na zaostrzenie sytuacji międzynarodowej. Państwa i organizacje europejskie są zainteresowane tym, by obwód kaliningradzki miał normalny, cywilizowany status. Tymczasem twierdzenie, że Kaliningrad jest bazą jądrową, służy przedstawianiu obwodu jako obszaru nie przystającego do otaczającego świata.
- Jakie zatem funkcje pełni Kaliningrad w systemie obrony Federacji Rosyjskiej?
- Obwód odgrywa ważną rolę w ochronie narodowych interesów Rosji w rejonie Bałtyku, w Europie, a także w tworzeniu bezpieczeństwa europejskiego. Ta rola zwiększa się w miarę rozszerzania NATO na wschód. Nie oznacza to jednak, że w obwodzie dochodzi do koncentracji wojsk. Wręcz przeciwnie, stacjonujące w obwodzie siły morskie są systematycznie redukowane, a do 2003 r. planujemy zmniejszenie ich o 8603 ludzi.
- Czy dostrzega pan jakieś usilne zabiegi Niemiec o uzyskanie szczególnej pozycji w Kaliningradzie?
- Od czasu do czasu pojawiają się informacje, że Niemcy roszczą sobie pretensje pod adresem naszego obwodu, ale one zawsze mają albo charakter pogłosek, albo są produktem określonej koniunktury politycznej. Poważni ludzie nie zajmują się takimi problemami. Niemcy są jednym z głównych partnerów gospodarczych obwodu. Pomyślnie rozwija się współpraca w dziedzinie budownictwa, w tym budowy domów dla oficerów, a jednym z najbardziej widocznych wspólnych sukcesów jest zakład produkcji samochodów BMW, który w 2002 r. będzie wytwarzał 10 tys. pojazdów.
- Jakie będą dla Kaliningradu skutki wprowadzenia przez Polskę obowiązku wizowego dla obywateli Rosji?
- Przyjęcie przez Polskę i Litwę europejskich standardów, szczególnie w zakresie handlu i ochrony granic, już dzisiaj bezpośrednio zaczyna oddziaływać na funkcjonowanie regionu, na współpracę przygraniczną, swobodę przemieszczania się i realizację różnych projektów. Planowane przez Polskę - i w jakiejś perspektywie również przez Litwę - wprowadzenie kontroli wizowej poważnie ograniczy możliwości odwiedzania przez mieszkańców Kaliningradu krajów sąsiednich, a także - co najważniejsze - Rosji. Dla mieszkańców obwodu kaliningradzkiego bariera wizowa oznaczałaby stworzenie pierwszej linii demarkacyjnej, która przekształciłaby region w rezerwat w centrum Europy. Ludzie odczują, że są pozbawieni równych praw do swobodnego przemieszczania się, co traktują jako relikt z czasów "żelaznej kurtyny", tyle że teraz wzniesionej z drugiej strony. Uważam, że nie należy się spieszyć z wprowadzeniem wiz i trzeba poszukiwać takiego rozwiązania tego problemu, które byłoby możliwe do zaakceptowania przez wszystkich zainteresowanych, czyli Rosję, Unię Europejską i Polskę.
- Czy obwód kaliningradzki ma szanse stać się kiedyś wschodnioeuropejskim Hongkongiem?
- Niewiele jest na świecie krajów, których część jest oderwana od ojczystego obszaru i otoczona przez inne państwa. Ta specyfika geopolityczna wyciska swoje piętno na życiu regionu, od gospodarki poczynając, a na sposobie postrzegania świata i sposobie życia kończąc. Trudno twierdzić, że Kaliningrad może stać się wzorem dla innych obszarów Rosji. Jest raczej swoistym laboratorium, w którym wypracowuje się nowe formy współpracy we wszystkich dziedzinach między Rosją a Unią Europejską. Chcemy, by obwód kaliningradzki był kartą wizytową naszego kraju w samym środku Europy.
Poświęcone problemom Kaliningradu posiedzenie rządu rosyjskiego w marcu tego roku dało początek tworzeniu programu rozwoju naszego obwodu do 2010 r.
Budżet centralny przeznaczy na ten cel 3,5 mld USD. Do ustawy o specjalnej strefie ekonomicznej w obwodzie kaliningradzkim zostaną wprowadzone poprawki, których celem jest zwiększenie atrakcyjności inwestowania, uproszczenie procedur celnych i dostosowanie ich do standardów europejskich, z uwzględnieniem planowanego członkostwa Rosji w WTO.
Więcej możesz przeczytać w 19/2001 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.