Skąd się wzięli Słowianie w Maroku?
Z handlu niewolnikami. We wczesnym średniowieczu ludźmi handlowano na masową skalę, a główną grupą etniczną, którą traktowano jak towar, byli właśnie Słowianie. Ich odbiorcami byli muzułmanie, zarówno ci z Bliskiego Wschodu, jak i z Andaluzji i Afryki Północnej. Stąd właśnie wzięli się ci, których śladów szukamy w Maroku.
Jak wyglądała ta sieć handlowa?
Część wędrowała przez Morze Czarne i Bizancjum. Natomiast szlak zachodni prowadził przez Pragę i Magdeburg, które były głównymi ośrodkami handlu Słowianami w tej części Europy. Stamtąd niewolnicy trafiali albo do Wenecji, albo wysyłano ich drogą lądową przez Niemcy do Francji, skąd statkami wyprawiano ich do Andaluzji. Ta zachodnia odnoga szlaku niewolniczego w średniowiecznej Europie była kontrolowana przez Radanitów. Byli to Żydzi mieszkający w miastach doliny Rodanu, którzy zajmowali się także niemiłą czynnością kastrowania niewolników. Chodziło o to, by nabrali posłuszeństwa.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.