Edukacyjne Oscary dla najlepszych w rankingu szkół wyższych "Wprost"
Autorom rankingu szkół wyższych "Wprost" należy się potrójne uznanie: za odwagę, innowacyjność i wyznaczenie zaakceptowanych przez środowisko standardów. Trzeba było wielkiej odwagi, by w roku 1994 podjąć się oceny szkół wyższych, chroniących się za tarczą akademickości. Jeszcze większej odwagi wymagało uznanie akademickości i jakości uczelni niepublicznych, uznawanych wówczas przez szkoły publiczne za komercyjną narośl - mówił w imieniu rektorów najlepszych polskich uczelni nagrodzonych Złotymi Indeksami "Wprost" Krzysztof Pawłowski z Wyższej Szkoły Biznesu - National Louis University w Nowym Sączu. - Nagrodzeni symbolizują najważniejszy obecnie na rynku produkt - wiedzę. Rządzącym państwem i gospodarką tej wiedzy najbardziej potrzeba. Oby jak najwięcej spośród obecnych na tej uroczystości najlepszych studentów zostało ministrami i prezesami spółek, bo to dobrze rokuje i państwu, i gospodarce - stwierdził Marek Król, redaktor naczelny "Wprost".
Ranking "Wprost" jest najstarszy (ukazuje się po raz ósmy), najwszechstronniejszy, najbardziej obiektywny oraz najbardziej przydatny maturzystom i studentom - podkreślali obecni na uroczystości wręczenia Złotych Indeksów profesorowie i studenci. Po raz pierwszy zwycięzców (15 uczelni w dziesięciu kategoriach, niektóre zajęły pierwsze miejsca ex aequo) nagrodzono statuetkami. - Ta statuetka to swego rodzaju Oscar dla najlepszych na rynku edukacyjnym - uważa Waldemar Rataj, dyrektor Departamentu Programowego Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Po raz pierwszy studenci najlepszych uczelni zostaną nagrodzeni stypendiami w elitarnych uczelniach zagranicznych. Kapitułę stypendialną "Wprost" tworzyć będą rektorzy nagrodzonych szkół wyższych. - Powołanie kapituły wydaje się naturalną konsekwencją rozwoju zarówno rynku edukacyjnego, jak i rankingu "Wprost" - mówi Krzysztof Pawłowski. - To znakomity pomysł, wielka szansa rozwoju dla młodych ludzi - dodaje Henryk Kluba, rektor łódzkiej szkoły filmowej. - Być może dzięki tej inicjatywie co najmniej kilku młodych Polaków, i to niekoniecznie z wielkich miast, zacznie robić światową karierę - zastanawia się Andrzej Bartnicki, rektor Wyższej Szkoły Humanistycznej w Pułtusku.
Rektorzy nagrodzonych uczelni przybyli w towarzystwie swoich najlepszych studentów i wraz z nimi odbierali Złote Indeksy "Wprost". - Stypendia w renomowanych uczelniach to szczególnie cenna inicjatywa w kraju, który ma wciąż problemy ze znalezieniem funduszy na naukę - podkreśla Witold Jarnicki, wybitny matematyk, trzykrotny laureat stypendium ministra edukacji narodowej, student Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. - Inicjatywa "Wprost" to nowość we współpracy instytucji edukacyjnych i mediów. I choć najlepsi studenci mają już sporo ofert, na kolejne dobre pomysły zawsze jest czas i miejsce - zauważa Adrian Kulczycki, student IV roku SGH, dwukrotnie laureat stypendium ministra edukacji narodowej, stypendysta firm Arthur Andersen oraz McKinsey & Company Poland.
Więcej możesz przeczytać w 21/2001 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.