Marta Szuma
Grupa Enea jest producentem i dystrybutorem energii elektrycznej oraz ciepła. Stawia na zrównoważony rozwój, podejmując inicjatywy ekologiczne i włączając się w działania na rzecz poprawy jakości powietrza.
Wśród produktów Enei wspierających walkę o czyste powietrze są Enea Eco oraz Enea Smart z pakietem Ogrzewanie. Pierwszy to ciekawa alternatywa dla tych, którzy chcą korzystać w swoich domostwach z ogrzewania elektrycznego lub też ładować pojazdy elektryczne nocą. Produkt za sprawą preferencyjnych cen promuje zwiększenie zużycia prądu w godzinach nocnych, od 22 do 6. Przeznaczony jest dla klientów indywidualnych, którzy zużywają energię na potrzeby gospodarstw domowych przyłączonych do sieci Enei Operator i jest uzupełnieniem innych preferencyjnych rozwiązań w taryfie dystrybucyjnej Enei.
– Wprowadzenie Enea Eco to pierwszy etap długofalowych działań Enei, wpływających na świadomość klientów w zakresie ochrony środowiska i walki ze smogiem – mówi Piotr Adamczak, wiceprezes Enei ds. handlowych.
Czyste ciepło promuje też Enea Smart z pakietem Ogrzewanie. To produkt oparty na innowacyjnych rozwiązaniach typu Smart Home, dzięki którym klienci poza energią zyskują nowoczesne rozwiązania w zakresie zarządzania ciepłem. Dzięki aplikacji na urządzenia mobilne mogą zdalnie, z dowolnego miejsca, regulować temperaturę w wybranych pomieszczeniach domu lub mieszkania. To daje wymierne oszczędności w domowym budżecie.
Ciepło systemowe
Największym producentem ciepła w Grupie jest Enea Ciepło, wytwarzająca energię cieplną w Białymstoku, z której korzystają głównie spółdzielnie mieszkaniowe, instytucje, a także odbiorcy indywidualni. W połowie lutego spółka otrzymała znak jakości serii „NO SMOG”, wydawany przez Instytut Certyfikacji Emisji Budynków w Krakowie, w którym powstał pierwszy na świecie system oceniający budynki pod względem ich emisji zanieczyszczeń do atmosfery (chodzi o emisję rozumianą jako sposób wytworzenia ciepła potrzebnego do ogrzania tych budynków). Ocenie podlegają takie parametry jak: całkowity pył zawieszony, benzo(a)piren, dwutlenek węgla, tlenki siarki, tlenki azotu oraz tlenek węgla. Enea Ciepło otrzymała klasę A, z opisem „NE”, co należy tłumaczyć jako NIE EMITUJE. – Nasze instalacje produkują ciepło w sposób o wiele bardziej ekologiczny i przyjazny dla środowiska niż przydomowe kotłownie węglowe – mówi Wiktor Dulewicz, prezes Enei Ciepło.
Potwierdzają to dane Instytutu Certyfikacji Emisji Budynków, z których wynika, że produkcja energii w elektrociepłowni zmniejsza emisję pyłów do atmosfery aż 35-krotnie (o 3,5 tys. proc.) w porównaniu z przydomową kotłownią węglową.
Czysta energia dla domu
Grupa Enea stawia również na ekologiczne wytwarzanie energii elektrycznej, w trakcie którego emisja zredukowana jest do minimum. Przykład: oddany do użytku w grudniu 2017 r. blok energetyczny B11 w Elektrowni Kozienice. To największy i najnowocześniejszy tego typu blok w Polsce, który został zaprojektowany tak, by spełniać restrykcyjne normy środowiskowe Unii Europejskiej. Ale B11 nie tylko je spełnia, on także wyprzedza wymagania dyrektywy BAT, które mają obowiązywać od 2021 r. To wynik zastosowania nowoczesnych instalacji. Blok pracuje na nadkrytyczne parametry pary, co oznacza uzyskiwanie tej samej ilości energii przy mniejszym zużyciu węgla, i gwarantuje stosunkowo niskie koszty jej wytworzenia. Te technologie sprawiają, że B11 w Kozienicach jest najbardziej ekologicznym blokiem energetycznym tego typu w Polsce. Inwestycja jest ważnym filarem bezpieczeństwa energetycznego Polski i stabilizatorem krajowego systemu energetycznego. Jest też odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie Polaków na prąd, które pojawia się w związku z coraz większym zainteresowaniem ogrzewaniem elektrycznym domów i mieszkań.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.