Paulina Socha-Jakubowska, „Wprost”: Przeczytałam, że algorytm stworzony przez naukowców określa, czy głód nałogowy jest stymulowany przez lęk, smutek, czy prokrastynację.
Dr hab. Mateusz Gola: Zachowania nałogowe, prowadzące do uzależnienia, są kierowane dwoma źródłami motywacji: to szukanie przyjemności, nowych doświadczeń i chęć radzenia sobie z trudnościami, które nas spotykają. To najczęściej trudności związane ze złym samopoczuciem, problemami natury emocjonalnej, a uzależnienie pozwala się od tego oderwać.
Z tej perspektywy możemy myśleć o uzależnieniu, jako „sposobie” radzenia sobie z życiem. Tyle tylko, że po pewnym czasie zamiast pomagać sobie radzić, zaczyna generować jeszcze więcej problemów. Na tym etapie uzależnienie wiąże się już z konkretnymi zmianami w mózgu, które powodują silne głowy nałogowe i sprawiają, że mimo szczerych chęci, trudno jest się z niego wyrwać.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.