- Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w pierwszych dniach sierpnia, koalicja SLD-UP weszłaby do Sejmu z 49-procentowym poparciem, Platforma Obywatelska i AWSP - z 12-procentowym, PSL - z 9-procentowym, a Prawo i Sprawiedliwość - z 6-procentowym. Poza parlamentem znalazłaby się Unia Wolności, na którą - według sondażu Pracowni Badań Społecznych - głosowałoby 3 proc. respondentów.
- Oświadczenia majątkowe posłów i senatorów mają być jawne - zdecydował Senat. Jeżeli posłowie podtrzymają decyzję izby wyższej, każdy z parlamentarzystów nowej kadencji będzie zmuszony do upublicznienia informacji o swoim majątku.
- 18 osób (w tym sześcioro dzieci) zginęło, a kilkadziesiąt odniosło poważne obrażenia w wyniku zamachu terrorystycznego, który nastąpił w zatłoczonej pizzerii sieci Sbarro w centrum Jerozolimy. Do przeprowadzenia ataku przyznały się dwie terrorystyczne organizacje palestyńskie - Dżihad i Hamas. Liczba ofiar śmiertelnych może wzrosnąć.
- Rządy Francji i Niemiec zwróciły się do sekretarza generalnego ONZ Kofi Annana z apelem, by Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych jak najszybciej zajęło się zakazem klonowania ludzi. Komisja Europejska już potępiła te praktyki. Wiadomo, że nie wesprze finansowo badań naukowych w tej dziedzinie. Apel ma związek z oświadczeniem kontrowersyjnego włoskiego ginekologa Severino Antinoriego, który ponownie ogłosił, że jest gotowy do klonowania ludzi.
- Transakcje zawierane przez byłego prezesa PZU Życie Grzegorza Wieczerzaka mogą - zdaniem analityków - spowodować obniżenie ceny pakietu 50 proc. akcji PZU, jaki planuje wkrótce sprzedać skarb państwa. Ministerstwo prawdopodobnie będzie chciało uzyskać około 1165 zł za akcję. Wiele wskazuje na to, że potencjalni inwestorzy w związku z tzw. sprawą Wieczerzaka mogą nie zaakceptować tej ceny.
- 34,5 tys. dolarów zapłaciły Stany Zjednoczone Chinom za przestój swojego samolotu szpiegowskiego EP3, który przymusowo wylądował na wyspie Hajnan ponad trzy miesiące temu. Chiny domagały się miliona dolarów.
Więcej możesz przeczytać w 33/2001 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.