„To tylko przysługa”
Jack Warner, Trynidad i Tobago – zawieszony przez FIFA. Ścigany przez Departament Sprawiedliwości USA za korupcję. Dowody na jego winę przekazali śledczym jego byli współpracownicy. Przed ekstradycją chroni się w kraju.
Nicolas Leoz, Paragwaj – zdyskwalifikowany przez FIFA. Podejrzewany o korupcję przez Departament Sprawiedliwości USA. Zmarł w areszcie, oczekując na ekstradycję do Stanów Zjednoczonych.
Rafael Salguero, Gwatemala – skazany za korupcję. Przyznał się do wzięcia łapówki za poparcie kandydatury Rosji na gospodarza mistrzostw świata w 2018 roku.
Ricardo Teixeira, Brazylia – udowodniono mu przyjmowanie łapówek za korzystne rozstrzygnięcia przetargowe. Departament Sprawiedliwości USA ściga go za korupcję.
Te korupcyjne biogramy należą do czterech z dwudziestu czterech członków Komitetu Wykonawczego FIFA, który w 2010 roku zdecydował, że osiem lat później mundial odbędzie się w Rosji, a w 2022 w Katarze. Głosowanie było tajne, ale ta czwórka wprost potwierdziła lub też dała do zrozumienia, że opowiedziała się za przyznaniem organizacji tegorocznego turnieju Katarczykom.
Czy przyłapano ich na bezpośrednim braniu pieniędzy od szejków? Nie, bo choć wręczanie kopert z pieniędzmi w tym środowisku się zdarza, to praktyka była inna i polegała na przelewaniu pieniędzy na oficjalne konta szefowanym przez działaczy federacjom.
„Na rozwój futbolu” – brzmiały tytuły przelewów. Łącznie miały opiewać na ok. 5 mln dolarów.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.