W piątek mija 100 dni od objęcia władzy w Polsce przez nowy rząd. Z obiecywanych podczas kampanii wyborczej „100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów” nie udało się zrealizować zbyt wielu, ale Donald Tusk 19 marca na konferencji prasowej zapewniał, że „większość z nich jest w jakiejś fazie realizacji”'.
– Wiele już udało nam się zrobić: podwyżki dla nauczycieli, dla budżetówki, niezależna prokuratura, media publiczne oddane ludziom. Mogę powiedzieć, że następne punkty do realizacji naszych zobowiązań będą w kolejnych tygodniach ulegały przyśpieszeniu – mówił premier.
Postanowiliśmy sprawdzić, jak tych kilkanaście tygodni działań nowej ekipy rządowej oceniają Polacy.
Jak Pani/Pan ocenia 100 dni rządu Donalda Tuska?
W badaniu agencji SW Research dla „Wprost” 37,2 proc. Polaków dobrze oceniło działania rządu, z czego 11 proc. wskazało odpowiedź: „Zdecydowanie dobrze”, a 26,2 proc. – „Raczej dobrze”.
Przeciwne zdanie wyraziło łącznie 34,4 proc. ankietowanych, z czego odpowiedź „Zdecydowanie źle” wskazało 19,4 proc., a „Raczej źle” – 15 proc.
28,3 proc. osób wybrało odpowiedź „Ani dobrze, ani źle”.
Jeśli weźmiemy pod uwagę płeć ankietowanych, to nie ma istotnych różnic w przypadku pozytywnej oceny rządu. Jednak więcej kobiet wskazało odpowiedź: „Ani dobrze, ani źle”, a różnica sięga aż 10 punktów procentowych (33,1 proc. wskazań wobec 23 proc. u mężczyzn). Bardziej wyrazista postawa sprawia, że więcej badanych płci męskiej negatywnie ocenia nowy rząd. W przypadku odpowiedzi "Raczej źle" wynik jest podobny, ale już przy odpowiedzi "Zdecydowanie źle" różnica jest widoczna (23,4 proc. wskazań wobec 15,9 proc u kobiet).
Niezdecydowanie w ocenie dokonań rządu Donalda Tuska w badaniu agencji SW Research dla „Wprost” maleje wraz z wiekiem. Aż 40,5 proc. badanych w wieku do 24. roku życia wskazało odpowiedź „Ani dobrze, ani źle”. To dwa razy więcej niż w przypadku respondentów w wieku powyżej 50 lat (20,1 proc.). Wśród tych ostatnich najczęściej występowała odpowiedź „Zdecydowanie dobrze” (16,8 proc. wobec 4,7 proc. w najmłodszej grupie).
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.