Art. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof) stanowi, że podlega temu podatkowi jedynie dochód. A to, że dochód to jest trwałe przysporzenie majątkowe, wiedzieć powinni wszyscy. Niestety sędziowie NSA nie czytają przepisów od początku.
Np. w art. 19 ust. 1 tej ustawy jest napisane, że przychodem ze sprzedaży mieszkania, podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym, jest uzyskana cena pomniejszona o koszty zbycia. I skoro wartość nabyta w spadku lub darowiźnie i opodatkowana tym podatkiem nie jest wymieniona wprost w art. 19 ust. 1, a cena sprzedaży nie jest wyższa niż wartość nabyta w spadku lub darowiźnie, to NSA każe opodatkowywać podatkiem dochodowym brak jakiegokolwiek dochodu, bo tak mu literalnie wychodzi z lektury art. 19 ust. 1 updof.
Jedynym tego powodem może być nie uwzględnienie art. 1 updpf, który, jak wyżej wskazano, opodatkowuje jedynie dochód. Prowadzi to do takich absurdów jak opisany poniżej.
Piętro dla syna, parter dla córki
Rodzice, aby uniknąć ewentualnych kłopotów i sporów dzieci (spadkobierców) po ich śmierci, posiadany dwukondygnacyjny dom mieszkalny postanowili podzielić na dwa odrębne lokale: parter i piętro. Podarowali synowi piętro, a córce parter.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.