Dotychczas z oferty tej skorzystało ponad 30 tys. osób. Ostatnio zwiększyliśmy pojemność kont do 15 megabajtów. Na prośbę czytelników ponownie publikujemy instrukcję zakładania i obsługi konta.
Po podłączeniu się do sieci i uruchomieniu przeglądarki należy trafić na internetowe strony naszego pisma: www.wprost.pl.
Znajdziemy tam odnośnik "Poczta Wprost", otwierający właściwą stronę.
Na głównej stronie Poczty Wprost znajduje się formularz logowania oraz informacja o sposobie założenia konta. Po kliknięciu w link "tutaj" pojawi się strona z regulaminem kont czytelników.
Po wykonaniu polecenia: "kliknij tu, jeśli akceptujesz powyższy regulamin", pojawi się krótka ankieta zawierająca cztery pozycje: imię i nazwisko, login oraz podwójne pole hasła.
Login to część nazwy naszego konta. Gdy wpiszemy w tym polu słowo "kowalski", cała nazwa konta będzie brzmiała: [email protected]. Login nie może mieć mniej niż cztery znaki i więcej niż trzydzieści. Nie może też zawierać znaków przestankowych oraz polskich znaków diakrytycznych. Po wypełnieniu ankiety może się zdarzyć, że wpisany login jest już przez kogoś zajęty. W takim wypadku musimy wpisać inną nazwę.
Hasło to co najmniej czteroznakowy zestaw cyfr i liter, pozwalających na potwierdzenie tożsamości. Dla pewności hasło wpisujemy w dwóch kolejnych polach. Ze względów bezpieczeństwa wpisywane hasło nie pojawia się na ekranie monitora. Zamiast niego widzimy tylko gwiazdki. Hasło nie może być takie samo jak login.
Po wykonaniu wymienionych czynności powinniśmy zobaczyć ekran informujący o pomyślnym założeniu konta.
Po kilku sekundach nasze konto będzie aktywne. Korzystanie z niego jest niezwykle proste. Na stronę pocztową wchodzimy z głównej strony naszego tygodnika www.wprost.pl lub bezpośrednio, wpisując adres: poczta.wprost.pl.
Najpierw trzeba podać swój login, hasło i kliknąć w okienko "OK". Wówczas pokaże się strona naszego konta. Już możemy wysyłać i odbierać listy.
Wysyłanie listu. Klikamy w przycisk "Napisz list" i przechodzimy do strony edycji.
- W polu "To" wpisujemy e-mail adresata. Pamiętajmy, że każdy adres poczty internetowej musi zawierać znaczek @. Nosi on angielską nazwę at, czyli "przy", choć w języku komputerowców określa się go najczęściej jako "małpa".
- W polu "CC" (carbon copy) wpisujemy ewentualnych dodatkowych adresatów. Pole "BCC" (blind carbon copy) także służy do wpisywania dodatkowych adresów, które pozostaną jednak ukryte dla naszych adresatów.
- W polu "Subject" umieszczamy temat listu. To znacznie ułatwia orientowanie się w zasobach internetowej korespondencji. Docenimy to, gdy sami zaczniemy otrzymywać więcej niż kilka e-maili dziennie.
- Pole "Załącznik" pozwala na dołączenie do listu dowolnego pliku. Na ogół przekazujemy w ten sposób grafikę lub tekst. Pamiętajmy jednak o objętości załączników. Wysyłanie bez uprzedzenia pliku większego niż 100 kilobajtów może być potraktowane jako zaśmiecanie sieci. Załączany plik warto wcześniej spakować za pomocą któregoś z popularnych programów kompresujących.
- W największym polu wpisujemy treść swojego listu, a następnie klikamy w przycisk "Wyślij".
Odbieranie listu. Sprawdzenie skrzynki pocztowej odbywa się automatycznie po zalogowaniu. Korespondencję można przeczytać po kliknięciu w zaznaczony temat listu.
Ułatwieniem dla użytkownika "Poczty czytelników" jest umieszczenie na belce nawigacyjnej opcji "Książka adresowa", która służy do tworzenia listy najczęściej używanych adresatów. Opcja "Sygnatura" umożliwia automatyczne dołączanie do każdego listu własnego podpisu. Zwyczajowo ostatnia linijka
e-mailu powinna zawierać imię i nazwisko nadawcy oraz jego adres elektroniczny.
Z Poczty Wprost można także korzystać poprzez inne programy pocztowe, typu Microsoft Outlook Express. Wtedy w polach konfiguracyjnych programu należy wpisać jako adres poczty przychodzącej (POP3) i wychodzącej (SMTP): poczta.wprost.pl. Login i hasło są takie same jak wcześniej zadeklarowane w ankiecie na stronie zgłoszeniowej.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.